środa, 26 kwietnia 2017

W sidłach... TOKSYCZNEGO związku...

Toksyczny - czyli jaki? Jakie zachowania wskazują na to, że właśnie w takim "związku" tkwimy? Dlaczego to robimy? W imię czego pozwalamy komuś bawić się nami? O co to chodzi?


- Kiedy czujemy, że ktoś ogranicza nas, manipuluje nami, oczekuje ciągłego podporządkowania się, a także - jak czasami bywa - znieważa nas, poniża, nie szanuje – z pewnością powinniśmy to umieć dostrzec i zobaczyć. Jest to możliwe, kiedy osoba ma wystarczające poczucie wartości i została nauczona w dzieciństwie stawiania granic, których nikomu nie pozwoli przekroczyć - wyjaśnia Ewa Guzowska, psychologia, psychoterapeuta, coach.Jak rozmawiać z kimś, kto nie potrafi rozmawiać? Jak mówić aby ktoś potrafił normalnie wysłuchać - bez atakowania, oceniania, krytyki? Zastanawiam się czy da się jej w ogóle wyzbyć? Czy możliwa jest relacja kiedy zostaje zdradzone zaufanie? Albo przede wszystkim może ważniejsze pytanie: Jaki sens ma budowanie relacji od nowa kiedy zostaliśmy skrzywdzeni a osoba bliska zawiodła nas, zdradziła zaufanie, które przecież budowaliśmy miesiącami, o ile nie latami?!

- Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że cierpimy, że ciągle zastanawiamy się, jak ją uzdrowić i czy coś jeszcze powinnyśmy zrobić. Świadomość jest zawsze najważniejszym czynnikiem każdej zmiany – bez niej trudno ruszyć z miejsca. Możemy poszukać dróg, np. pobyć przez jakiś czas osobno, poszukać w sobie siły, ustalić, czy druga osoba ma wole do zmiany, skonsultować się z psychoterapeutą albo odejść i poszukać szczęścia najpierw w sobie. To bardzo ważne przed kolejnym związkiem - wyjaśnia Ewa Guzowska.

A wszystko znowu sprowadza się do jednej, podstawowej zasady, która zdaje się być tak jasna i oczywista - zaakceptuj i pokochaj siebie !!! Jak możemy być szczęśliwi z kimś jeśli sami nie znamy swojej wartości? Najpierw trzeba ogarnąć siebie, zaakceptować to jacy jesteśmy.

I tak to rzeczywiście działa - czas doskonale pokazuje ile dla kogoś znaczymy i jakie miejsce zajmujemy w jego życiu. Może to już czas aby zacząć od nowa? Sama ciągle się uczę tego aby dobrze wykorzystywać energię i wiedzieć czemu i na co ją poświęcać. Niby oczywiste, a jednak...

___ 
Fot.: pixabay.com/pl/; Internet 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger