niedziela, 23 kwietnia 2023

[KOMENTARZ] Obecność

Wysłuchanie do końca, dobre słowo i obecność - to trzy sposoby, którymi Jezus rozwiązuje kryzys swoich uczniów. Jeśli tobie też zawali się w pewnym momencie życie - powiedz o wszystkim Jezusowi, posłuchaj Jego wersji tych samych wydarzeń i uwierz, że On ciągle z tobą jest. 

pixabay.com/pl/

💛 WYSŁUCHAĆ DO KOŃCA

Kiedy człowiek znajduje się w kryzysie, jednym z najlepszych sposobów jak można mu pomóc jest empatyczne wysłuchanie. Jeśli masz kogoś, kto z uwagą wysłucha cię do końca, to tak jakby twój ciężar rozkładał się na dwie osoby. Po wypowiedzeniu wszystkiego co masz w sercu czujesz się wtedy o 100 kilogramów lżejszy, bo nie musisz już tego nosić sam w swojej głowie, a nierzadko już wtedy sam nabierasz dystansu do problemu, który masz. 

Tak właśnie robi Jezus, dołączając się do skryzysowanych uczniów idących do Emaus. Jako tajemniczy wędrowiec pyta co u nich i pozwala im się wypowiedzieć do końca, choć to co mówią nie jest zbyt mądre i dojrzałe. Uczniowie mieli bardzo przyziemne wyobrażenia Boga. Za chwilę zostaną one skorygowane, ale zanim to nastąpi, Jezus szanuje uczucia i emocje swoich uczniów zachęcając by wypowiedzieli na głos wszystko, czym żyją i co ich boli. 

Kiedy doświadczysz podobnego kryzysu, nie bój się mówić Bogu o wszystkim, co cię boli, nawet jeśli byłyby to frustracje skierowane względem Niego samego. Bóg naprawdę się nie obrazi. Bóg cię rozumie, szanuje twoje uczucia. Bóg wysłucha do końca, a jeśli będziesz potrzebował jeszcze człowieka, by było ci lepiej mówić - Bóg też się o to zatroszczy i da ci jakiegoś tajemniczego wędrowca, który akurat wtedy kiedy trzeba dołączy się do twojego życia. 


💛 JEGO WERSJA WYDARZEŃ

Po wysłuchaniu żalów i pretensji swoich uczniów teraz Jezus zaczyna mówić, opowiadając swoją wersję tych samych wydarzeń. Jakże ona się różni od tego, co widzą uczniowie. Człowiek w kryzysie widzi zazwyczaj tylko to co najgorsze, głowa projektuje mu najczarniejsze scenariusze. Człowiek w kryzysie widzi wąski fragment rzeczywistości.

A Jezus przedstawia uczniom ostatnie dni na tle panoramy całej historii zbawienia. Nauczyciel objaśnia, że wszystko to było zaplanowane. Bóg ma nad wszystkim kontrolę. Nic Mu się nie wymknęło z Jego ręki. To, co uczniowie postrzegają jako swoją największą klęskę, jest tak naprawdę największym zwycięstwem Boga. Właśnie dzięki śmierci Jezusa rozpoczyna się teraz nowa epoka w życiu ludzkości, a oni są tego świadkami i są właśnie w centrum tych wydarzeń. 

Jeśli znajdziesz się w podobnej jak uczniowie ciemności, bierz do ręki Słowo Boże i pozwól, by Jezus opowiedział ci swoją wersję tych wydarzeń. Zadaj Mu wtedy pytanie i czekaj na odpowiedź. Ty w kryzysie widzisz wąski wycinek i to, co najgorsze. Jezus rzuci światło na twoją ciemność. Jego Słowo uleczy twój ból i na te same wydarzenia będziesz patrzył inaczej, nie bojąc się już, tylko z radością wracając do tego, co wydawało ci się do tej pory twoją największą porażką


💛 OBECNOŚĆ

Kiedy uczniowie słuchali objaśnienia Jezusa, zrobiło im się tak dobrze, że nie chcieli wypuścić tajemniczego towarzysza drogi i wręcz przymusili Go, by został z nimi. 

Jakże inaczej przeżywa się trudne wydarzenia, gdy jest ktoś, kto cię rozumie, posłuży dobrą radą i po prostu jest z tobą obecny. Wtedy nie boisz się nawet najtrudniejszych rzeczy, bo masz pewność, że nie jesteś sam. 

Taką obecnością chce ci służyć Jezus. Gdy uczniowie wreszcie rozpoznali Pana przy łamaniu chleba, On zniknął im z oczu. "Zniknął" nie znaczy, że sobie poszedł. Jezus celowo przez czterdzieści dni po zmartwychwstaniu pojawiał się raz to w postaci cielesnej, raz w duchowej, aby przyzwyczaić uczniów do nowej formy do nowej formy swojej obecności - w sakramentach, w Słowie i w nich samych. 

Bóg jest zatem obecny w twoim życiu. Jest blisko, nawet jeśli tego nie czujesz lub nie rozumiesz. Na tym właśnie polega wiara. 

Stosuj te trzy sposoby w swoim życiu, a jeśli chcesz być Jego uczniem i naśladować Go - słuchaj innych, módl się o Ducha rady i pokazuj innym, że Jezus JEST.


- Ks. dr Piotr Spyra 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger