niedziela, 21 stycznia 2024

[KOMENTARZ] Bliskie jest Królestwo Boże

Nawracanie się to w pierwszej kolejności odkrywanie wspaniałości i bliskości Boga. Masz szczęście na wyciągnięcie ręki - skorzystaj z niego. A potem idź za Jezusem, aby inni mogli doświadczyć tego, co ty. 


pixabay.com/pl/


💜 NAWRÓCENIE Z WYOBRAŻEŃ NAWRÓCENIA

Co myślimy, gdy słyszymy, że czas się wypełnił, bliskie jest Królestwo Boże i w ogóle trzeba się nawracać? Prawdopodobnie wielu z nas wyobraża sobie to, że wisi nade mną kat z siekierą "zachęcający" mnie w ten sposób, bym zmienił to co lubię w swoim życiu. I jak tego nie zrobię, to będzie ze mną bardzo, bardzo źle...

I jeśli jest we mnie choć trochę z takich wyobrażeń dzisiejszych słów Jezusa, to właśnie trzeba się nawracać. Najpierw z tych fałszywych wyobrażeń nawrócenia. 


💜 BLISKIE JEST KRÓLESTWO BOŻE

Rozszyfrujmy zatem zdanie po zdaniu z tego programowego zdania Jezusa, które wypowiada na początku swojej publicznej misji. 

"Czas się wypełnił" - wszystkie obietnice proroków mówiące, że przyjdzie kiedyś Mesjasz właśnie się wypełniają. Oto szczęście jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego "bliskie jest Królestwo Boże". Oto Bóg przybliżył się do mnie tak, że mam Go na wyciągnięcie ręki. 

Jezus - Syn Boży, Zbawiciel i Mesjasz jest po mojej stronie. Przyszedł On wypełnić najgłębsze pragnienia mojego serca, uleczyć moje rany i wprowadzić mnie na drogę do szczęścia, które będzie trwało wiecznie. Jeśli chce mi coś zabrać, to tylko ciężary i męczarnie spowodowane przez mój grzech. 

Dlatego słowa "nawracajcie się [gr. metanoeite] i wierzcie w Ewangelię [gr. eu-angelion]" dosłownie oznaczają - "zmieńcie myślenie i uwierzcie w tę Dobrą Nowinę". A jeśli skupiam się wciąż na swoich grzechach (które często wydają się tak fajne), oznacza to, że nie znam jeszcze Tego, który jest tą Dobrą Nowiną. Moje myślenie o Nim jest zafałszowane, dlatego powinienem je zmienić, odkrywając prawdę o Nim i o tym, co ma mi On do zaoferowania. 


💜 PÓJDŹCIE ZA MNĄ

Chwilę po wypowiedzeniu tych słów do tłumów, Jezus zwrócił się osobiście do kilku Jego uczniów, którzy odważyli się wcześniej spędzić  z Nim trochę czasu i w ten sposób Go poznać. Byli to Szymon, Andrzej, Jakub i Jan. Natychmiast zostawili wszystko i poszli za Nim. 

Spędzając czas z Jezusem ("Chodźcie a zobaczycie") zmniejszyli w ten sposób poziom ryzyka i obaw, jakie miałby ktoś, kto w ciemno idzie za jakimś wędrownym nauczycielem. 

Jezus nie chce, abyś się Go bał i robił coś dla Niego ze strachu lub przymusu. Jezus zaprasza cię w pierwszej kolejności do tego, aby mógł Ci się osobiście przedstawić i aby to zmieniło twoje myślenie o Nim. Nie zrobisz tego bez codziennego spotykania się z Nim w Ewangelii. 

Ta księga jest o tyle specyficzna, że jest to jedyna księga na świecie, którą czyta się w obecności jej Autora. Gdy ją czytasz, pomaga ci ona odkryć, że Jezus jest obok ciebie i w tobie (dosłownie!). A gdy odkryjesz, że Jezus jest blisko, że Jego Królestwo jest blisko ciebie, bo czas się wypełnił - pomoże ci to z kolei jeszcze goręcej sięgać do tej księgi i napełniać swoje serce Jego obietnicami i prawdą o Bogu, jaki jest dobry. 

Dzięki temu, po pewnym czasie, gdy zmieni się twoje myślenie o Bogu, zmieni również myślenie o grzechu. Jakimś dziwnym trafem zobaczysz, że się nawróciłeś w wielu przestrzeniach twojego życia i że Jezus włożył w twoje serce pragnienie stania się rybakiem innych ludzi. Wszystko zaczyna się jednak od zmiany myślenia o Bogu i o tym, co potocznie nazywamy "nawróceniem". Znajdziesz dziś czas na spotkanie z Jezusem-Ewangelią?

Ks. dr Piotr Spyra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger