piątek, 12 października 2018

Przed snem mam ochotę na... jedzenie

Ostatni posiłek o 18.00? Wieczorne posiłki powinny zawierać białko? Fast Fody. Muszą przestać dla Ciebie istnieć? Czekolada na noc? Nigdy! Alkohol – idealny na lepszy sen? Ostre przyprawy i cytrusy nie na kolację? - Co jest faktem, co mitem?


🍕 Ostatni posiłek o 18.00?

MIT. Godzina 18.00 jest umowna. Ostatni posiłek powinniśmy spożywać na 2-3 godziny przed snem, ale nie znaczy to, że do 18.00 powinniśmy zjadać batoniki i czekoladę w niezliczonych ilościach. Przez czas 2-3 godzin organizm przetrawi posiłek, ale pamiętajmy, że wieczorne jedzenie powinno być lekkie.

🍲 Wieczorne posiłki powinny zawierać białko? 

FAKT. Najlepiej zjeść biały ser, jogurt, chude mięso, daktyle bądź figi. Produkty te zawierają tryptofan – jeden z aminokwasów, który pobudza wydzielanie serotoniny i melatoniny – a te działają odprężająco i wyciszająco. Regulują również dobowy cykl snu i czuwania.

🍔 Fast Fody. Muszą przestać dla Ciebie istnieć?   

MIT. Nie jest prawdą, że fast foody zjedzone raz na jakiś czas powodują tycie. Jest to mieszanka cukrów, tłuszczy i „pustych kalorii”, ale nie zaszkodzi zjeść fast foody – oczywiście z umiarem! Jeśli przyjmujemy mniej karoli jak spalamy – nie będziemy tyć. 

🍩 Czekolada na noc? Nigdy! 

FAKT. Czekolada zawiera w sobie kofeinę, która pobudza wydzielanie adrenaliny w organizmie. Jest również zawarta w węglowodanach, które także wspomagają sen (m.in. dojrzałe banany, żółty ser). Oczywiście kilka kostek czekolady nie wpłynie znacząco na jakość snu, ale jeśli zjemy całą czekoladę – problemy ze snem mogą się pojawić.

🍷 Alkohol – idealny na lepszy sen? 

MIT. Drinki, podobnie jak kieliszek wina wieczorem - działają raczej pobudzająco. Wieczorne spożywanie alkoholu powoduje zaburzenia snu, chrapanie i ciężki poranek następnego dnia  

🍫 Ostre przyprawy i cytrusy nie na kolację?

FAKT. Ostre przyprawy jedzone do ostatniego posiłku, albo o zbyt późnej porze mogą powodować zgagę, niestrawność, bóle żołądka. Pamiętajmy aby zwłaszcza wieczorem unikać dań mocno przyprawionych. 

A jeśli po nocnym jedzeniu jeszcze mamy energię - możemy ją wykorzystać na ćwiczenia np z hantlami czy ze sztangą 😎.

___
artykuł sponsorowany   
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger