niedziela, 14 października 2018

[WYWIAD] Różaniec. Modlitwa dzieci?

Kilka razy do roku jestem na Jasnej Górze. Jeśli tylko jest taka możliwość - spotykam się z Ks. Biskupem Długoszem i przygotowujemy wywiad. Tak było i tym razem 💒

W tmatym roku kiedy obchodziliśmy setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, z pewnością modlitwa różańcowa towarzyszyła nam częściej niż zwykle. Chociaż Różaniec nie należy do najłatwiejszych modlitw – może wydawać się nieco nudny, przez powtarzanie stałych formułek – jest to modlitwa, którą chętnie odmawiamy. I chociaż to my – dorośli, mamy czasem problem ze skupieniem się na modlitwie różańcowej – biskup „od dzieci” zachęca także najmłodszych do odmawiania Różańca. Księże Biskupie, w jakiej formie dzieci powinny odmawiać Różaniec?

Z przedszkolakami i młodszymi dziećmi Szkoły Podstawowej nigdy nie powinno się odmawiać całego Różańca, bo jest to dla nich za trudne. W modlitwie staramy się ograniczyć do jednej tajemnicy, albo do omówienia np. trzech „Zdrowaś Maryjo”. Nie musi być odmawianych dziesięć „Zdrowaś Maryjo”, ale ważne jest to, aby wszystkie dzieci brały udział w modlitwie.

Dzieci w Fatimie odmawiały Różaniec jeszcze inaczej, powtarzały tylko dwa słowa, bez odmawiania całej modlitwy... Jest to dobre rozwiązanie? 

Myślę, że dobrze jest kiedy dzieci mówią całą modlitwę. Dla nich nie będzie to długo. Jednak co jeszcze ważne – pomoc wizualna. Koniecznie muszą być obrazy. Dzieci lubią śpiewać, wobec tego mogą wyśpiewać „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”.

W jaki sposób budować relacje dzieci z Matką Bożą? 

Przede wszystkim na podstawie doświadczeń jakie dziecko ma do własnej matki. A doświadczenia matek mogą być różne... Tłumaczy się dzieciom, że Matka Boża jest doskonałą Matką, która ma wszystkie przymioty, jakie powinna mieć każda mamusia. Zaczynamy od tego, że to mamusia z tatusiem i Panem Bogiem dali nam życie, że przez dziewięć miesięcy jesteśmy w brzuszku u mamusi i że się nami bardzo opiekuje. Matkę Bożą otrzymujemy w testamencie od Pana Jezusa, który przed śmiercią nie myślał o sobie, ale dał nam najcenniejszy Skarb jak miał – aby Jego Matka była też naszą Matką.

Czasami dziecko wychowuje się bez mamusi, która umiera kiedy dziecko jest malutkie...   

W takiej sytuacji musimy pamiętać o tym, że jest Matka Boża, która jest Matką wszystkich ludzi. Dzieciom dobrze znana jest piosenka: „Oprócz naszej ziemskiej Mamy, mamy drugą Mamę w niebie. I tą drugą też kochamy, Ona modli się za Ciebie”.

Modlitwa może być formą pokuty dla dziecka? 

Nigdy nie stosuję modlitwy jako pokuty.

Na co szczególnie Ksiądz Biskup zwracał uwagę w duszpasterstwie dzieci? 

Stałem się szczególnie zwracać uwagę na scenariusz nabożeństw dla dzieci, aby nie były powielaniem scenariusza dla ludzi dorosłych. Chodziło o to, aby był to scenariusz przygotowany na miarę możliwości percepcyjnych dzieci. Ważne jest to, aby w każdym nabożeństwie – majowym, czerwcowym – dzieci brały aktywny udział, a nie żeby się nudziły.

Jak Ksiądz Biskup wspomina swoje dzieciństwo? 

Moja mamusia była bardzo religijna, także wszystkie wydarzenia kościelne przeplatały nasze rodzinne życie. Od mamy uczyłem się postawy modlitwy, konieczności modlitwy w życiu człowieka. Niedzielna Msza św. była bardzo ważnym wydarzeniem w ciągu całego dnia. Razem z rodzicami chodziliśmy na Mszę św., co było bardzo ważne.

A Różaniec? Też chodziliście wspólnie? 

Do kościoła było daleko, ale mamusia nas zachęcała – nie zmuszała. Biegaliśmy na nabożeństwa różańcowe.

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger