niedziela, 25 czerwca 2023

[KOMENTARZ] Tajemnica wolności

Mawiamy czasem, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Czy to oznacza, że Bóg stoi za trudnymi wydarzeniami w naszym życiu?

pixabay.com/pl/

😇 BÓG WIE

Dzisiejsza Ewangelia zapewnia nas, że Bóg wie o wszystkim, co się dzieje w twoim życiu. Absolutnie o wszystkim. Nie ma takiej sprawy, o której by nie wiedział, choćby była najmniejsza i z pozoru nieważna. Jezus mówi nam to argumentując na kilka sposobów: "Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć" oraz "Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież bez woli Ojca waszego żaden z nich nie spadnie na ziemię. U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie".

Oznacza to, że Bóg nie tylko wie, co się dzieje w moim życiu, ale także w życiu każdej osoby żyjącej na naszej planecie. Bóg wie także o wszystkim, co się dzieje w świecie: ruchach wiatru, pogodzie, chorobach, żywiołach i o wszystkim, co nazywamy nieszczęśliwymi zbiegami okoliczności lub wprost - wypadkami. Skoro wie, czy coś z tym robi, aby było nam lepiej?


😇 TAJEMNICA WOLNOŚCI

Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś na sobie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, z pewnością zadawałeś sobie pytania, dlaczego tak się stało lub gdzie był Bóg? A jeśli jesteś osobą wierzącą, zastanawiałeś się pewnie, jak można to pogodzić z wiarą w to, że Bóg jest miłością i że bez Jego woli tu na ziemi nie dzieje się nic?

Nie jest łatwo mierzyć się z takimi pytaniami. Pewną pomocą może być jednak ciągłe przypominanie sobie dwóch prawd: kto bierze bezpośrednią odpowiedzialność za dane czyny i w jaki sposób Bóg to co złe przekształca na większe dobro. 

Zacznijmy od tajemnicy wolności. Jeżeli wychodząc z domu nie zauważyłeś drzwi i rozbiłeś sobie nos - to ty bierzesz odpowiedzialność za swoje czyny, nawet jeśli byłeś rozkojarzony lub zmęczony. Czy myślisz, że Bóg będzie zachowywał się jak nadopiekuńczy rodzic lub niedojrzała teściowa, wtrącając się we wszystko i poprawiając cię na bieżąco w każdym szczególe twojego życia? Dojrzały rodzic szanuje wolność swojego dziecka i wie, że najlepszym sposobem, aby się czegoś nauczyć jest czasem pozwolenie swojemu dziecku na to, aby ponosiło konsekwencje swoich decyzji. 


😇 BÓG CZUWA! BĘDZIE DOBRZE! 

Nie oznacza to jednak, że Bóg siedzi sobie na tronie w z założonymi rękami i pozwala, by świat żył swoim życiem, nawet gdyby wszyscy mieli się wzajemnie pozabijać. Nie wiemy do końca, jak to działa, ale Bóg w każdej chwili nad nami czuwa i robi wszystko, by doprowadzić nas do Wiecznej Ojczyzny. A jeśli dopuszcza coś, co dzięki naszej wolności zaowocuje jakimś cierpieniem, robi to tylko dlatego, że jest w stanie przekształcić to w jakieś większe dobro. 

"Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli" mówi dziś Jezus, zachęcając swoich uczniów, aby nie bali się, nawet jeśli mieliby pójść na śmierć. Uczniowie mają się "bać" jedynie grzechu, czyli śmierci wiecznej. Każda inna sytuacja, nawet jeśli zawaliłby ci się cały twój świat, nie jest powodem do lęku, bo Bóg cię nie opuścił. I jest w tym jakieś wielkie dobro, którego dziś jeszcze nie widzisz, a kiedyś będziesz Bogu za to wdzięczny. 

Nikt nie chce twojego dobra na tym świecie bardziej niż Bóg! Możesz Mu śmiało zaufać, nawet jeśli nie rozumiesz Jego planów i tego, co się aktualnie dzieje w twoim życiu. Na wiele zewnętrznych rzeczy nie masz wpływu, ale masz wpływ na twoją bliskość z Bogiem i akceptację Jego planów z ufnością dziecka. Tego pilnuj, a wszystko inne będzie ci dodane. A jeśli twoje serce zmaga się z lękiem, pomódl się psalmem 131: 


Panie, moje serce się nie pyszni *

i nie patrzą wyniośle moje oczy.

Nie dbam o rzeczy wielkie *

ani o to, co przerasta me siły.

Lecz uspokoiłem i uciszyłem moją duszę; †

jak dziecko na łonie swej matki, *

jak ciche dziecko jest we mnie moja dusza.

Izraelu, złóż nadzieję w Panu, *

teraz i na wieki.


- Ks. dr Piotr Spyra 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger