niedziela, 30 lipca 2023

[KOMENTARZ] Jezu Ty się tym zajmij?

Modlitwa nie zawsze jest cudownym lekarstwem na wszystko. Potrzeba również decyzji i czynów, bo Bóg wszystkiego za mnie nie zrobi. Czy nie nabrałeś się niechcący na herezję kwietyzmu, odmawiając pobożne modlitwy i myśląc, że to wystarczy.

pixabay.com/pl/


🌺 KWIETYZM I DEWOCJA

Jedną z najgorszych robót w Kościele robią ludzie, którzy pod przykrywką pobożności szerzą dewocje i herezje, ucząc braku wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. 

Co myślisz, kiedy widzisz nagłówki w stylu: "Odmów tę modlitwę, a znajdziesz męża!", "Modlitwa o uwolnienie od ducha alkoholizmu", "Pomódl się, a Bóg się wszystkim zajmie!"? Wszystko to bardzo niebezpieczne skróty myślowe, które dla osób niebędących uczniami Jezusa dają jeden przekaz: zmów paciorek i cyk - twoje życie w magiczny sposób się zmieni. 

Taka postawa w chrześcijaństwie jest nazywana kwietyzmem. Jest to herezja, którą Kościół potępił w XVII wieku, polegająca na zupełnej BIERNOŚCI wobec działania Bożej łaski. Mówiąc jeszcze prościej - osobom wyznającym ten pogląd wydaje się, że w życiu chrześcijanina nie jest potrzebna żadna praca nad sobą, ani żadne dodatkowe działanie. Wystarczy tylko zmówić paciorek, odprawić jakąś nowennę lub założyć sobie jakieś dewocjonalia, a wtedy Bóg wszystko za mnie zrobi. 

Dobrze opisuje to encyklika "Mystici corporis": "Tu błąd na tym polega, że całe życie chrześcijańskie i jego postęp w cnocie przypisuje się jedynie działaniu Ducha Św. z wykluczeniem i odrzuceniem wszystkiego, co z naszej strony należy się czynić jako towarzyszom i pomocnikom". 


🌺 JEZU TY SIĘ TYM ZAJMIJ?

Jak więc to się ma do słynnych słów Jezusa, które On sam nauczył ks. Dolindo Routolo - "Jezu Ty się tym zajmij"? Aby dobrze zrozumieć ten przekaz, potrzebne są właściwie poukładane fundamenty wiary, pokazujące, że z łaską Bożą trzeba współpracować, nie wpadając w żadną ze skrajności. 

Możemy się tego nauczyć z dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus porównuje Królestwo Boże do dwóch sytuacji z perłą. W pierwszym przypadku - pewien człowiek natknął się na drogocenną perłę, następnie ukrył ją ponownie, poszedł sprzedał wszystko co miał i kupił tę rolę. Drugi człowiek szukał pereł. Gdy znalazł tę jedną właściwą, również poszedł, sprzedał wszystko co miał i kupił znalezioną wcześniej perłę. 

W obydwu przypadkach widać aktywność i zaangażowanie człowieka oraz ukryte działanie Boga i Jego łaski. Bóg robi swoje, człowiek robi swoje. To jest sekret szczęścia, którym jest posiadanie tej perły. Bóg naprowadził człowieka na perłę, człowiek ją znalazł, ale co z nią zrobi dalej - zależy od niego. Trzeba wziać odpowiedzialność za swoje czyny - coś tam innego sprzedać, tu przyjść, tam coś załatwić, tu coś zapracować. Bóg - owszem - we wszystkim pomoże, ale wszystkiego za nas o nie zrobi. Dał nam dar wolności i szanuje ten dar, chcąc nauczyć nas wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje życie. 

Wołanie ks. Dolindo jest zatem pięknym aktem wiary człowieka, który co mógł, to zrobił i dopiero wtedy zdaje się na Boga! Nie inaczej! 


🌺 ABY UNIKNĄĆ DEWOCJI I FRUSTRACJI

Jeśli więc chcesz znaleźć męża, nie ograniczaj się tylko do odmawiania "modlitwy o dobrego męża", ale zrób jakiś konkretny krok w tym kierunku - spotykając się z kimś, dając komuś szansę, przebywając w odpowiednim środowisku, gdzie są mężczyźni. Gdy tego zabraknie - będziesz mieć nieuzasadnione pretensje do Boga, dlaczego nikogo ci nie zesłał. Zesłał, ale nie podjęłaś kroków, by to zobaczyć. 

Jeśli chcesz uwolnić się od alkoholizmu, nie wystarczy odmówić "modlitwę o uwolnienie od ducha alkoholizmu", ale trzeba iść na terapię. A modlitwa wraz z  sakramentami pomoże ci w pracy terapeutycznej nad sobą, ale nie wyręczy z niej. 

Możemy tak mnożyć i pokazywać różne przypadki, gdzie aby uzyskać spodziewany efekt potrzebna jest WSPÓŁPRACA i WZIĘCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI za swoje życie poprzez konkretne czyny. Pomyśl dzisiaj, może i ty na coś czekasz od Boga, ale nie podejmujesz żadnych kroków ze swojej strony. Może dziś jest ten dzień, by zrobić pierwszy krok, na który czeka Bóg i który pomoże ci posiąść tę upragnioną perłę, której pragniesz, ale nic nie zrobiłeś, by ją mieć.


Ks. dr Piotr Spyra 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger