niedziela, 12 listopada 2023

[KOMENTARZ] Siły na zamiary

Kiedy Bóg stawia przed tobą trudne wymagania, pamiętaj, że robi to jako MIłość a nie tyran. Robi to dla mojego dobra, przygotowując mnie w ten sposób na przyjęcie większych darów. Zbyt hojne dary złożone w niegotowe ręce mogą bowiem zniszczyć a nie uszczęśliwić. 

pixabay.com/pl/


💞 WAŻNE, KTO MÓWI

Jeśli na poważnie traktujemy słowa Jezusa z Ewangelii o tym, że aby za Nim iść trzeba mieć w nienawiści ojca, matkę, bliskich i siebie samego, przeżywamy zwykle coś w rodzaju stanu przedzawałowego. A do tego nasz stary człowiek, czyli skażone grzechem pierworodnym myślenie, tworzy w swojej głowie niezbyt ciekawe projekcje Boga, przypominającego bardziej bezdusznego tyrana niż najczulszą miłość. 

Dlatego w tak trudnych momentach trzeba sobie zawsze przypominać kim jest Ten, który prosi nas o takie rzeczy. Kiedy przypomnisz sobie, że mówi do ciebie Miłość, która nie chce niczego innego jak twojego dobra, przykazania i nakazy Boga zaczynają mieć sens, nawet jeśli wszystkiego nie rozumiem. Dlaczego więc Bóg prosi nas o to, by nikt i nic nie było ważniejsze niż On? 


💞 SIŁY NA ZAMIARY

Ciekawe, że wymagania aby nikogo nie kochać bardziej niż Boga i nikogo ani nic nie stawiać wyżej Jego, Jezus łączy z przypowieścią o budowniczym wieży i o królu, planującym bitwę z innym królem. Te przypowieści dotyczą tego, co nazywamy mierzeniem siły na zamiary. 

Jezus uczy tu bardzo ważnej logiki, która ma zastosowanie w życiu duchowym, począwszy od "dystrybucji" Bożych darów. Nasz mistrz pokazuje to w prostych dwóch obrazach. Jeśli ktoś nie jest gotów, aby wykończyć wieżę, bo nie ma na to środków, nie powinien jej budować. Podobnie rzecz się ma z królem, który nie powinien wyruszać przeciw innemu królowi, jeśli nie ma wystarczającej liczby wojska. 


💞 BOSKA LOGIKA CZEKANIA

Te dwa przykłady pokazują zatem jak działa Bóg. Planując jakieś dary dla nas, bierze On pod uwagę to, czy te dary pomogą w wykończeniu Jego "budowli" w nas, czy nie. Jeśli nie pomogą - nie da ich, bo ja - "Boża budowla" zatrzymam się w połowie rozwoju lub wręcz zawalę się pod ciężarem boskiego obdarowania. 

W parze z boskimi darami musi iść zatem moje przygotowanie do przyjęcia ich, bo dar może się obrócić przeciw mnie. Dlatego Jezus tak radykalnie prosi - pytaj się ciągle, kto jest dla ciebie najważniejszy, bo każde, nawet najmniejsze odstępstwo od Boga - znając duchowe pułapki jakie zastawia na nas zły duch - zostanie przez niego wykorzystane przeciw tobie, wykorzystując do tego Boże dary. 

Jeśli więc masz wrażenie, że Bóg wstrzymuje swoją hojność dla ciebie i nie daje ci czegoś o co prosisz lub rzeczy, o których nawet nie marzysz - możliwe, że nie jesteś jeszcze na to gotowy. Nie masz jeszcze "lądowiska" dla Ducha Świętego w postaci pokory i czujności. Potrzebujesz jeszcze oczyszczenia i przygotowania. Może to trwać nawet latami, ale warto czekać. Dar w rękach osoby, która udźwignie wielkość tego daru przyniesie ogromne korzyści zarówno dla niej, jak i dla całego Kościoła. Może ciebie Bóg przygotowuje w ten sposób na przyjęcie większych darów?

- Ks. dr Piotr Spyra 

4 komentarze:

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger