niedziela, 5 listopada 2023

[KOMENTARZ] Tu i Teraz - miejsce wzrostu Królestwa Bożego

Wielkie rzeczy osiąga się małymi kroczkami. To wydaje się banałem, ale w życiu duchowym jest to jedna z najważniejszych i najmniej docenianych prawd. 

pixabay.com/pl/

💒 TU I TERAZ - MIEJSCE WZROSTU KRÓLESTWA BOŻEGO

Moc działania Królestwa Bożego pochodzi od Boga. Ale na ile będzie ono działało w nas, zależy w dużej mierze od nas. Jezus chce nam to przypomnieć, opowiadając przypowieść o ziarnie gorczycy i o drożdżach.

Aby malutkie  "ziarno" Królestwa  mogło wydać jak największy plon, musi być precyzyjnie posadzone w moim sercu, w koordynatach "tu" i "teraz". To ten maleńki punkcik w moim życiu jest najlepszym miejscem wzrostu Bożego ziarna. I niestety - choć ziarno jest siane w każdej chwili, tak często nie umiemy precyzyjnie "podstawić się" pod ten strumień łaski, dlatego potem nie widzimy wzrostu i denerwujemy się, że nic się w życiu nie zmienia. 

Może być tak, że jesteś tylko "tu", ale nie teraz, a więc jesteś fizycznie w danym wydarzeniu, ale duchowo myślami jesteś przy czymś innym, w przeszłości lub przyszłości. Może też być, że jesteś tylko "teraz", ale nie tu, a więc nie widząc w tym co przeżywasz miejsca działania Boga. 

I ponieważ nasze całe życie składa się z przeżywania "tu i teraz", jeśli tego nie potrafimy, łaska działania Królestwa Bożego nie ma gdzie zakiełkować, bo jesteśmy sercem gdzie indziej. Czy to oznacza, że nie można sięgać myślami do przeszłości lub przyszłości?


💒 W PRZESZŁOŚĆ - Z UWIELBIENIEM

Ewangelia o rozroście ziarna gorczycy i drożdżowego prowokuje wręcz do tego, aby popatrzeć na swoje życie, zarówno w szerszej perspektywie czasowej - widząc wzrost, jak i w małej - skupiając się na maleńkiej i niepozornej chwili działania Bożej łaski. 

Nie ma więc w tym nic złego, aby popatrzeć w przeszłość, byle tylko myślami trwać w Bogu i uczyć się patrzeć na swoje życie Jego oczami. Dobrym ćwiczeniem duchowym jest więc nauczyć się dostrzegać działanie Boga w swoim życiu. 

Owocem uważnego spojrzenia na swoje życie w perspektywie lat będzie zawsze uwielbienie Boga. Kiedy popatrzysz, co Bóg ci uczynił, jak cię prowadził przez życie, że dziś jesteś tu i teraz - w takim, a nie innym miejscu swojego życia, jedyną naszą odpowiedzią na bezmiar łaski i miłości Boga będzie tylko uwielbienie. Znając siebie doskonale wiesz, że niczym sobie na to nie zasłużyłeś, aby Bóg był dla ciebie tak dobry, kiedy ty wcale tak dobry nie jesteś. A jednak - miłosierdzie Boga jest o wiele większe niż moje niewierności i nędza. Dlatego rozpamiętując przeszłość - uwielbiaj Boga, również za te trudne momenty twojego życia, bo w szerszym planie, nabierają one znaczenia i okazują się być miejscem działania Boga dla twojego dobra. 


💒 W PRZYSZŁOŚĆ - Z MARZENIAMI

Jako dziecko Boga nie musisz martwić się o swoją przyszłość. Nie zabraknie Bogu łaski na każde twoje "tu i teraz". Nie zabraknie nigdy Jego dobroci, miłości, ani Opatrzności. 

Nie znaczy to jednak, że nie wolno ci niczego planować, ani o niczym marzyć. Skoro Bóg jest sprawcą chcenia i działania (Flp 2, 13), to znaczy, że to On wkłada w twoje serce swoje pragnienia, marzenia i plany. I skoro daje ci jakieś pragnienia, zaprasza tym samym - najpierw do ich rozeznania, a potem do wykonania. 

Nie bój się więc marzyć o punktach docelowych różnych twoich działań. Jeśli np. twoim pragnieniem jest to, aby Kościół był rzeczywiście uobecnieniem Królestwa Bożego, nie ma nic złego w tym, aby pomarzyć sobie o tym, jak konkretnie to może wyglądać - w twojej parafii, rodzinie, wspólnocie i co ty możesz dla tego dzieła zrobić. 

Kiedy ma się jasno poustawiane i ponazywane cele życiowe, przestajesz chaotycznie dryfować "to tu, to tam", marnotrawiąc łaskę czasu, która się nie powtórzy. Zaczynasz wtedy coraz bardziej świadomie przeżywać swoje "tu i teraz", bo masz wyznaczony kierunek i cel. Uczysz się wtedy wybierać większe dobro i spełniać wolę Boga, który posługuje się tymi niepozornymi wydarzeniami "tu i teraz" w twoim życiu. A dzięki temu, że dobrze je przeżywasz - przyjmujesz łaskę Królestwa Bożego i dzięki temu ono wzrasta, nie tylko w tobie, ale również w całym świecie. 

Każda chwila, którą dzisiaj przeżyjesz będzie ważna, nawet jeśli będzie to coś pozornie małego i nieistotnego. Wielka i potężna łaska Boga potrzebuje tego, aby trafić precyzyjnie w twoje "tu i teraz". Wtedy dzięki twoim małym krokom wiary, Bóg dokonuje swoich wielkich rzeczy.

- Ks. dr Piotr Spyra 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger