niedziela, 5 maja 2024

[KOMENTARZ] Pokój od Jezusa dostępny zawsze

Co jest dla ciebie źródłem pokoju serca? Bo jeśli są to „pośrednicy”, a nie sam Bóg, prędzej czy później, mniej lub bardziej zawiodą. Dlatego szczęśliwy zaś ten, kto pokłada ufność w Panu i umie w Nim znaleźć pokój, niezależnie od swojego położenia. 


pixabay.com/pl/


POKÓJ JAKI DAJE ŚWIAT

Bardzo byśmy chcieli prowadzić spokojne, stabilne i szczęśliwe życie. Ten stan nazywamy często „pokojem” serca. 

Odczuwamy go zazwyczaj wtedy, gdy nasze podstawowe potrzeby są zaspokojone, czyli gdy sytuacja finansowa jest stabilna, pewna i przewidywalna. Gdy nie ma wielkich konfliktów w rodzinie, a ci którzy nas kochają są wiarygodni i mamy pewność niezmienności ich uczuć względem nas (na ile oczywiście można być pewnym drugiego człowieka). Gdy czujemy się bezpieczni, kochani, spełnieni. 

Jest jednak pewien problem. Wszystkie powyższe wyobrażenia w Ewangelii jest to pokój, jaki daje świat. Jest to coś dobrego, bo wszystko co stworzył Bóg jest dobre, jednakże pokój ten jest niewystarczający do osiągnięcia szczęścia.


🌿 DLACZEGO NIEWYSTARCZAJĄCY?

Czym się różni pokój, który daje Jezus od tego, który daje świat?

Po pierwsze - pokój, który daje świat jest pokojem "niepokojącym", bo jest niepewnym, czyli jakby z definicji niezasługującym na to, by oprzeć na nim całe swoje życie. 

Jeśli źródłem twojego pokoju są pieniądze, jeden krach finansowy lub wojna i wszystko tracisz. Jeśli opierasz się na ludziach, prędzej czy później zawiodą cię i staniesz się cynikiem, mówiąc że już nigdy nikomu nie zaufasz i nie pomożesz. Jeśli ufność pokładasz w swoim sprycie i umiejętności ogarniania życia, dobrze wiesz, że mogą pojawić się niespodziewane okoliczności, których nie przewidzisz i cały twój plan pójdzie na dno. 


💒 POKÓJ OD JEZUSA DOSTĘPNY ZAWSZE

Z powodu tej zmienności świata, rozsądny człowiek będzie chciał oprzeć swoje życie na czymś niezmiennym i naprawdę trwałym. Takim czymś jest pokój, który przynosi Jezus. 

Jezus nie tylko życzy ci pokoju, ale jak sam mówi - zostawia i przekazuje go nam. Możemy z tego pokoju korzystać w pewnym uproszczeniu na dwa sposoby. 

Pierwszy sposób polega na tym, że płynie on przez wszystkie wymienione wyżej ważne dla nas obszary życia: pieniądze, rodzina, ludzie, stabilna praca itp. Nie popełnij błędu bałwochwalstwa widząc w nich twój pokój, tylko odnoś te dary zawsze do ich Dawcy. Wtedy będziesz mógł z nich korzystać, radować się nimi, chwalić Boga za nie i mieć jednocześnie do nich właściwą wolność i dystans. 

Drugi sposób jest nieco trudniejszy, bo polega na ominięciu tych ziemskich dóbr (pokoju "tego świata"). Czasem Pan Bóg wychowując nas, pozwala nie doświadczać przez jakiś czas niektórych ziemskich elementów pokoju. Są to sytuacje, gdy na kimś bardzo się zawiedziesz, brakuje pieniędzy, zdrowia, poczucia bezpieczeństwa lub wydarzy się coś takiego, że wyprowadzi cię to całkowicie z równowagi. I co wtedy? Wtedy masz wspaniałą okazję odkryć czym jest pokój Jezusa, podłączając się prosto do serca Jezusa z pominięciem ziemskich "kanałów" manifestacji tego pokoju. 

Trzeba do tego wiary i ufności. Czyli takich postaw, że nie obrażasz się na Boga za to, że coś poszło nie po twojej myśli, tylko idziesz do Niego i ufasz, że to co On ci da jest o wiele większe i lepsze niż pokój tego świata. Spróbuj tak zrobić, jeśli jesteś w tej sytuacji. Pomódl się najszczerzej jak umiesz i obserwuj co się potem będzie działo.

Ks. dr Piotr Spyra 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger