piątek, 26 lipca 2019

Praca w domu? Tak!

- Pracujesz w domu? Super, też bym tak chciała! – ile to razy słyszałyśmy komentarz w takim stylu? Praca w domu ma niewątpliwie wiele zalet, ale ma również i wady. Mimo, że brzmi pozytywnie – praca w domu wbrew pozorom nie jest odpowiednia dla wszystkich. Trzeba mieć w sobie wiele motywacji, by wykonywać pracę w miejscu zamieszkania...


Więcej zalet?

Do bezwzględnej zalety pracy w domu należy oszczędność czasu na dojazd do pracy, szczególnie jeśli mielibyśmy jeździć na drugi koniec miasta. Wykonywanie firmowych obowiązków w domu jest również łatwiejsze w tym sensie, że to sami sobie układamy indywidualny plan działania. Możemy pracować w piżamie i ustalać sobie na tyle elastyczny grafik pracy, że jeśli najdzie nas ochota na jedzenie – idziemy do kuchni, a nie musimy czekać na przerwę na lunch. Praca w domu to także większa kreatywność i lepsza koncentracja. A z drugiej strony – zapewnienie relaksu, bo kiedy czujemy się zmęczone – po prostu możemy odpocząć bez tłumaczenia się nikomu. Same sobie jesteśmy szefami, ale jest potrzebna wielka determinacja i mobilizacja, by to lenistwo nie zwyciężyło. Są tacy, którzy muszą mieć nad sobą kogoś, by wykonywać określone obowiązki, stąd też praca w domu nie jest dla każdego. Praca w domu daje naprawdę dużo możliwości!

Praca bez wad?

Zdecydowanie nie. Praca w domu ma również wady. I chyba pierwsza, jaka w ogóle przychodzi na myśl to niezapowiedziane odwiedziny koleżanki czy sąsiadki. Panuje jednak błędne przekonanie, że jak ktoś pracuje w domu to znaczy, że zawsze ma czas. Do wad pracy w domu należy zaliczyć również brak możliwości zapytania o radę współpracowników. Są co prawda różne komunikatory, ale jeśli mamy problem z koncentracją – spędzimy więcej czasu na portalach społecznościowych jak na samej pracy. Kolejnym minusem pracy  w domu jest odkładanie pracy na później i później... Mamy tę świadomość, że możemy pracować o każdej porze, a myślenie o odpoczynku dodatkowo obniża wydajność pracy. Do wad pracy w domu można zaliczyć również i to, że z czasem może przyjść pokusa aby przestać dbać o swój wygląd, bo przecież nie chodzę do biura...

Co dalej?

Człowiek jest istotą społeczną, więc nie powinien się zamykać na innych ludzi. Jeśli jednak ktoś nie ma problemów ze skupieniem się – praca w domu będzie dobrym rozwiązaniem. O ile oczywiście będziemy miały silną wolę, że wybierzemy pracę a nie np.: kolejny odcinek ulubionego serialu. Przede wszystkim motywacja i koncentracja, a sukces przyjdzie w odpowiednim momencie!   

___
Źródło: o-you.pl 
Fot.: pixabay.com/pl

2 komentarze:

  1. Każdy tryb pracy ma swoje wady i zalety. Niestety tak jak piszesz, przebywanie w domu sprawia, że inni nie postrzegają tego jako czasu w pracy. Dodatkowo potrzeba dużo samodyscypliny, żeby nie odkładać pracy w czasie.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger