wtorek, 8 sierpnia 2017

Cytologia. Pamietasz o niej?

Cytologia jest podstawowym badaniem w kierunku raka szyjki macicy. Z badania powinny korzystać nie tylko kobiety w wieku rozrodczym, ale również kobiety w ciąży i nastolatki. Pierwsze badanie powinno wykonać się między 20 a 25 rokiem życia – najpóźniej do trzech lat od rozpoczęcia współżycia - następnie powtarzać co 2-3 lata. W 60-80 proc. badanie cytologiczne pomaga zapobiec rakowi szyjki macicy. Cytologia pozwala wykryć nowotwór w stadium kiedy jest całkowicie wyleczalny, dlatego nie bójmy się badania! Chodzi przecież o nasze zdrowie!


Wskazań do badania jest kilka, ale przede wszystkim jest to wczesne wykrywanie zmian nowotworowych, kontrola leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy, szyjki macicy oraz diagnostyka stanu nabłonka pochwy. Jest to także ocena działania leków hormonalnych, określenia terminu owulacji i czasu trwania drugiej fazy cyklu.

Do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać, ale ważne jest aby udać się na nie między 4 dniem po miesiączce a 4 dniem przed kolejną miesiączką. Przynajmniej na 2 dni przed planowanym terminem badania należy odstawić środki dopochwowe, nie współżyć, a prysznic zastąpić kąpielą w wannie. Przed badaniem cytologicznym nie idziemy na badanie ginekologiczne w ciągu najbliższych 24 godzin. Jeśli natomiast mamy infekcję – najpierw ją leczymy. W przeciwnym przypadku pobrany przez ginekologa wykaz może nie nadawać się do oceny.

Nie rezygnujmy więc z badania, które może uratować nam życie! Nie pozwólmy, aby strach i wstyd zwyciężył! Cytologia nie jest badaniem, które boli. Wystarczy, że ułożymy się wygodnie w fotelu ginekologicznym i pozbędziemy się stresu. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik zwykle możemy odebrać po kilku dniach? A nie 2-3 tygodniach?. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu czy nie chcemy wiedzieć nawet gdyby coś było nie tak... Teraz jest ten czas! Nie odkładajmy naszego życia na później.

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

1 komentarz:

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger