piątek, 8 września 2017

[WYWIAD] Chwiejni emocjonalnie. Uciekaj od nich!

Życie z taką osobą jest pełne skrajności – ciągle niepewne – to jak narkotyk, który uzależnia drugą osobę od tak skrajnych emocji. Chwiejni emocjonalnie – czyli jacy? Czego możemy się po takich ludziach spodziewać, jak ich rozpoznać i w jaki sposób z nimi funkcjonować radzi Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach. Pani Ewo, czego możemy się spodziewać po osobie chwiejnej emocjonalnie?

Po osobie chwiejniej emocjonalnie możemy spodziewać się przede wszystkim często irracjonalnych zachowań. Zachowań, które mogą postawić nas w stan zdumienia, osłupienia, zdziwienia. Co najważniejsze, możemy mieć trudność odpowiedniej reakcji na takie zachowanie. Reakcje takich osób często są bardzo skrajne – od gniewu do płaczu, najczęściej nieadekwatne do bodźca, który wywołuje takie zachowanie. Zachowania tego typu związane są z neurotycznością. Zwykle reakcje są nieprzewidywalne, często nieoczekiwane zmiany nastroju całkowicie mogą spowodować nasze zagubienie.

Czasami zupełnie nieświadomie otaczamy się takimi osobami. Być może też i wtedy do końca nie zdajemy sobie sprawy, że osoby rozchwiane emocjonalnie mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze życie – zarówno fizyczne jak i psychiczne?

Zdecydowanie, obcowanie z takimi osobami jest niesamowicie trudne. Tym trudniejsze, że my sami często jesteśmy całkowicie bezbronni wobec takiego zachowania. Przede wszystkim osoba chwiejna emocjonalnie powinna się tym zająć. Z pewnością przynosi to wiele cierpienia i bólu psychicznego dla bliskich osób.

Wyróżniamy dwa typy osobowości chwiejnej emocjonalnie: impulsywny i borderline. Czym się one charakteryzują?

Obydwa typy osobowości charakteryzują skłonnością do zachowań impulsywnych, nie patrząc na konsekwencje jakie ono niesie. Osoby tego typu zwykle mają problemy z planowaniem swojej przyszłości. Osoby takie są nadpobudliwe i gwałtowne. Osobowość chwiejna emocjonalnie zwykle charakteryzuje się niestabilnością emocjonalną i brakiem kontroli działań impulsywnych. Łatwo takie osoby zdenerwować, rozdrażnić i łatwo uruchomić w nich zachowania agresywne.


Osobowość borderline – inaczej osobowość z pogranicza – ma zaburzony obraz siebie, ma skłonność do widzenia wszystkiego w barwach czarno białych, lęk przed odrzuceniem, nietolerancję lęku – co skutkuje znacznym stresem, chwiejność emocjonalna, ciągły niepokoj, ryzykowne zachowania seksualne, próby samobójcze, nastrój depresyjny, zaniżone poczucie wartości, niespojne Ja i inne. Jak widać to zaburzenie ma wiele więcej składowych, które bardzo silnie wpływają na obcowanie z taką jednostką.

Czego pragnie osoba, która jest rozchwiana emocjonalnie?

Czego pragnie? Przede wszystkim równowagi emocjonalnej, która jest poza jej zasiegiem. Tak skrajne emocje bardzo wyczerpują jednostkę, a także najbliższe otoczenie.

Jak wobec tego budować relacje z taką osobą? Czy to ma w ogóle sens? Przecież prawie non stop będziemy narażeni na jakieś ekstremalne przerywniki życia…

Życie z taką osobą jest pełne skrajności – ciagle niepewne – to jak narkotyk, który uzależnia drugą osobę od tak skrajnych emocji. Pytanie, co daje zatem tej drugiej osobie życie z osobą chwiejną emocjonalnie albo z osobą z pogranicza…

W jej rozumieniu świat jest czarno – biały, dobry – zły?

Generalnie tak, nie ma w tym świecie szarości a nie istnieje czarno – biały świat, a jeśli tak to z pewnością trudno w nim żyć…

Gdzie są główne przyczyny problemu?

Trudno jednoznacznie to stwierdzić, ponieważ jeśli chodzi o osobowość borderline – jest ciągle badana. Przyczyną mogą być doświadczenia z dzieciństwa, opuszczenie przez najbliższych, zespół stresu pourazowego, kryzys rozwojowy i inne.

W jaki sposób bronić się przed osobą chwiejną emocjonalnie?

Przede wszystkim nie można pozwolić by ktoś taki zdominował nasze życie. Ustalajmy sztywne granice, korzystajmy z pomocy innych, dbajmy o siebie…
Pamiętajmy, że takie osoby są nienasycone miłością…

___
Źródło: mojafigura.com
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger