piątek, 17 listopada 2017

Ciekawostki o kawie ☕

Nie potrafisz funkcjonować dopóki nie wypijesz na śniadanie kawy? W ciągu dnia, na spotkaniach chętnie wybierasz latte? W niedzielne popołudnie do książki zabierasz również kawę z mlekiem – połączenie, które gwarantuje idealny weekend? Poczytaj ciekawostki na temat kawy...Pragnę kawy po przebudzeniu! – pragnienie pragnieniem, ale nie jest to prawda, że zaraz po przebudzeniu potrzebujemy kawy, ponieważ rano poziom kortyzolu (hormon, który sprawia, że rano czujemy się zwarci i gotowi do pracy) jest najwyższy. Nie potrzebujemy więc dodatkowo pić kawę, zaraz po przebudzeniu. Lepiej poczekać z poranną kawą nieco dłużej – aż poziom kortyzolu opadnie.

Szybkie działanie – już po 10 minutach od wypicia kawy zauważamy pierwsze efekty działania kofeiny. Wtedy jesteśmy najbardziej pobudzeni, a efekt kofeiny możemy czuć aż do 5 godzin.

Kawa zawiera składniki odżywcze – filiżanka kawy zawiera aż 11 proc. dziennej, zalecanej ilości witaminy B2, 6 proc. Witaminy B5, 3 proc. potasu i manganu, 2 proc. niacyny i magnezu.

Pozytywny wpływ na oddychanie – wpływa pozytywnie na oskrzela, ułatwia oddychanie. Polecana jest przy napadach duszności i astmie oskrzelowej.

Zmniejsza ból mięśni – jeśli wypijemy kawę przy wysiłkiem fizycznym – mniejszy ból mięśni nawet do 50 proc.

Poprawia trawienie – kawa pita oczywiście w niewielkich ilościach, o niskiej zawartości tłuszczu.

Kawa dobra na... buty? Wystudzona kawa pomoże pozbyć się śladów po soli na skórzanych brązowych butach...

Jeden mieszkaniec kraju pije... W Europie roczne spożycie kawy wynosi 160 litrów na osobę – czyli cztery filiżanki kawy dziennie. W Polsce na jednego mieszkańca przypada ok. 3,4 kg kawy.

Amerykanie, Francuzi i Niemcy – spożywają razem 65 proc. całkowitej konsumpcji kawy na świecie.

Owoce kawowca są czerwone – zanim owoce kawy zostaną poddane obróbce – na drzewach wyglądają jak czerwone jagody.

Kawa przyspiesza metabolizm – kofeina zawarta w kawie może przyspieszyć metabolizm nawet od 3 do 11 proc.

Cappuccino to aż 140 kcal, ale już małe espresso to tylko ok. 5 kcal. Kawa z mlekiem to 7 kcal, a mrożona, z kostkami lodu to... ok. 200 kcal. Cóż więc zrobić jak nie wyobrażamy sobie życia bez kawy...  

Kofeina w naturze – występuje nie tylko w kawie, ale też w herbacie, kakao, orzeszkach, coli, mate.

Brazylia nr 1 wśród producentów kawy – 50 – 60 proc. światowej produkcji kawy rocznie pochodzi z Brazylii, Wietnamu i Kolumbii.

Drugi towar handlowy na świecie – kawa jest na drugim miejscu w handlu światowym, zaraz za ropą naftową.

Kawa – znaczenie. Termin „kawa” pochodzi od starego arabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh” – oznacza to „usuwający zmęczenie”, „siła podnosząca”.

Kawa więc to nie tylko obowiązkowy punkt poranka, ale też korzyści jakie wynikają z jej spożywania. Widzieliście o wszystkich? 

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

2 komentarze:

  1. Tak, wiedziałam to praaawie wszystko, bo o czyszczeniu butów z soli dowiedziałam się własnie teraz- za co jestem wdzięczna gdyż jest to zimą uporczywy problem ;-D
    Ponieważ mój mąż wie dość dużo już na temat kawy i rozważa bycie baristą, a ja tego słucham, mogę wtrącić jedynie nieśmiałe: to zależy jeszcze jaka kawa :) Drodzy Polacy, nie pijmy kawy rozpuszczalnej bo tyle samo tam chemii co w chipsach. Amen :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger