wtorek, 7 listopada 2017

Poczucie wlasnej wartosci. Znasz je?

Smutek, brak pewności siebie, zawstydzenie, poczucie bezwartościowości, uzależnianie oceny swojej osoby od oceny innych osób to tylko niektóre cechy charakterystyczne dla osób o niskim poczuciu własnej wartości.
Skąd to się bierze?
Jedną z przyczyn niskiej samooceny jest brak wglądu w siebie. Osoba taka pozwala się wykorzystywać, a zdanie innych przedkłada nad swoje. Z pewnością takie zachowania powodują ból i dyskomfort. W konsekwencji osoby z niskim poczuciem własnej wartości nawet przed samym sobą ukrywają prawdę. Często swoją wrogość i frustrację kierują na innych.

Poczucie własnej wartości kształtuje się we wczesnym dzieciństwie, dlatego ogromne znaczenie ma też to w jakiej rodzinie się wychowaliśmy, czy od ludzi, którzy mieli znaczący wpływ na nasze wychowanie – rodziców, nauczycieli czy nawet przełożonych – otrzymaliśmy niekoniecznie dobre komunikaty – werbalne i niewerbalne, porównania społeczne – inni stanowią punkt odniesienia do wartościowania siebie. Ważnym elementem jest rówież aktywność własna, czyli praca nad sobą.

Pokochaj siebie!

Jeśli nie jesteś szczęśliwy ze sobą – prawdopodobnie nie będziesz szczęśliwy z nikim. Zaakceptuj siebie taką jaką jesteś – nikt nie jest doskonały, a przecież bezwarunkowa samoakceptacja nie oznacza również bezwarunkowego samozadowolenia! Jeśli kochasz siebie miłością dojrzałą i bezwarunkową – nie winisz nikogo za swoje porażki, ale dostrzegasz w nich szansę na dalszy rozwój. Zaakceptuj siebie taką jaką jesteś – a jesteś niepowtarzalna! Nie porównuj się z nikim, nie trać energii na byle co.

Oczywiście możesz uzależnić poczucie własnej wartości od stanu konta, opinii innych ludzi, ilości sukcesów – nigdy nie będziesz szczęśliwa! Dlaczego? Otóż dlatego, że zawsze będą toś mądrzejsi od Ciebie, piękniejsi, bogatsi. Nie da się przecież być „naj” w każdej dziedzinie. Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Uwierz w siebie i we własne siły! Rób to, co kochasz, co daje Ci przyjemność i pomaga się rozwijać. Spędzaj czas z wartościowymi i dobrymi ludźmi. Możliwie jak najdalej trzymaj się od „wampirów emocjonalnych”. Uwierz w końcu w to, że świat jest naprawdę piękny i kolorowy! Kto inny zasługuje bardziej na szczęście i sukces jak nie Ty?

Wzmocnij samoocenę!

Nathaniel Branden – psychoterapeuta, pisarz – wymienia sześć filarów poczucia własnej wartości, których rozwijanie przyczynia się do wzmocnienia samooceny:

🌹 Świadome życie – chęć poznania świata, gotowość do ciągłego uczenia się, analizę własnych wad i zalet, kontakt ze swoimi emocjami i wartościami,
🌹 Praktyka samoakceptacji – bycie swoim przyjacielem, troszczenie się o siebie, dawanie siebie wsparcia,
🌹 Praktyka odpowiedzialności – poczucie kontroli nad własnym życiem, chęć podejmowania decyzji, liczenie się z konsekwencjami,
🌹 Praktyka asertywności – dbanie o własne prawa i potrzeby, umiejętność wyrażania siebie bez krzywdzenia innych,
🌹 Praktyka życia celowego – umiejętność określania i realizacji priorytetów - zgodnie z własnymi potrzebami i marzeniami,
🌹 Integralność osobista – życie w zgodzie z samym sobą, z własnymi wartościami, rozwój życia duchowego.

Pamiętajmy, że nieadekwatna samoocena może stanowić źródło bólu jeśli wynika z niedostatecznego samopoznania.

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

6 komentarzy:

 1. Jak to ja zawszę mówię grunt to: AKCEPTACJA SAMEGO SIEBIE! :-)
  Przyjemny wpis ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dziękuję 🌺 Czasem tak ciężko nam siebie zaakceptować...

   Usuń
 3. bardzo fajny post! Polecam książkę Tadeusza Niwińskiego "JA", która otwiera oczy na to skąd się biorą pewne zachowania, jak odnieść sukces i odzyskać kontrolę nad własnym życiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję 😊 Nie słyszałam o tej książce, ale już zapisuję. Bez wątpienia - są to ważne tematy, od których nie trzeba uciekać...

   Usuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger