czwartek, 23 listopada 2017

Nie ciąża, to co? Przyczyny spóźniającego się okresu.

Nie ciąża, to co? - To pytanie przynajmniej raz w życiu zadała sobie większość kobiet. Jeśli nie ciąża, to dlaczego spóźnia mi się okres? Jakie są przyczyny? I chociaż rzeczywiście pierwszym skojarzeniem kiedy spóźnia się okres jest CIĄŻA – nie zawsze jest to rzeczywisty powód, ponieważ przyczyn spóźniającego się krwawienia może być co najmniej kilka. Najpierw – zgodnie z rozsądkiem – zachowaj spokój, ale która z nas potrafi bezczynnie czekać na okres, kiedy zdaje sobie sprawę, że naprawdę może być w ciąży? 😊Im więcej się stresujesz, tym później może się rozpocząć krwawienie. Mimo wszystko postaraj się zachować spokój, nie nakręcaj się za bardzo, bo to na pewno nie pomoże. Zrób test ciążowy – będziesz spokojniejsza i unikniesz dodatkowych stresów 😊 Jeśli test wyjdzie pozytywny – gratulacje! Jeśli negatywny – rozeznaj inne przyczyny spóźniającej się miesiączki.

Bezwzględnie do najczęstszych przyczyn należy STRES. Jest on niejako wpisany w nasze codzienne życie. Na krótką metę może rzeczywiście działać motywująco, ale jeśli jest długotrwały, silny i nagły – może opóźniać okres. Inną przyczyną mogą być PODRÓŻE MIĘDZY RÓŻNYMI STREFAMI KLIMATYCZNYMI I CZASOWYMI. Także różnego rodzaju INFEKCJE – nie tylko związane z układem rozrodczym. Brak odpowiednio zbilansowanej DIETY, niezdrowe nawyki żywieniowe mogą także mieć niekorzystny wpływ. Do innych przyczyn zaliczamy również: ZABURZENIA HORMONALNE, PRZEMĘCZENIE I NADMIERNY WYSIŁEK FIZYCZNY, CHOROBY UKŁADU ROZRODCZEGO.  

Oczywiście możemy stosować różne magiczne czy domowe sposoby na wywołanie okresu, ale też nie oczekujmy natychmiastowych efektów 😊 Ciepła, ale nie gorąca kąpiel działa nie tylko relaksująco, ale też rozluźniająco. Tylko ciepła – nie gorąca! Rozluźnić się pomoże również masaż podbrzusza.

Za normę uważa się od trzech do sześciu dni spóźnienia okresu, ale w przypadku, kiedy w mija tydzień, drugi tydzień - a wciąż nie mamy miesiączki – nie wolno nam tego bagatelizować i warto jak najszybciej udać się do ginekologa. Brak okresu – jeśli już wykluczyliśmy ciążę – może być skutkiem choroby układu rozrodczego, np. Zespół policystycznych jajników, pojedyncze torbiele, nowotwory.

Prawidłowy cykl menstruacyjny liczy się od 25 do 35 dni. (W niektórych źródłach za prawidłowy cykl uznaje się od 21 dnia do 35). Krwawienie powinno trwać od trzech do ośmiu dni, a różnice pomiędzy długością cykli nie powinny wynosić więcej jak dwa, trzy dni.

Jeśli w przyszłości chcesz uniknąć zamartwiania się spóźniającym się okresem – zacznij przyglądać się i monitorować swoje ciało. Zapisuj w kalendarzyku dzień pierwszego i ostatniego dnia okresu, jego przebieg, intensywność krwawienia, objawy. W Internecie są przecież dostępne kalendarzyki, które bez problemu zainstalujesz w swoim smartfonie czy na tablecie. Dzięki rzetelnemu i regularnemu prowadzeniu kalendarzyka – z pewnością w przyszłości unikniesz wielu niepotrzebnych stresów.

___
Źródło: veronique 
Fot.: pixabay.com/pl  

10 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post ;) Przyznam szczerze, że miewam z tym problemy, ale u mnie to chyba wynik stresu i aktywności fizycznej ;) A kalendarzyk prowadzę, bo bez tego ani rusz!

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie od początku okres był nieregularny - pewnie ze stresu (presja w szkole) o i aktywność fizyczna (bo jakoś trzeba ten stres odreagować).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie... W takiej sytuacji chyba najlepiej wybrać się do lekarza...

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post. Ja niestety miewam opóźnienia związane ze stresem, gdyż jestem osobą, która wszytskim sie przejmuje :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny wpis. Stres czasem może znacznie opóźnić okres.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję 😊 Czasem trzeba zwolnic... I zacząć o siebie dbać...

   Usuń
 5. Dobrze, że ktoś o tym pisze, to niby taki błahy temat, a jednak wciąż wiele osób nie wie czemu tak na prawdę się dzieje w naszym organizmie tak, a nie inaczej. U mnie z miesiączką jest jak w zegarku, ale to przez to, że biorę tabletki antykoncepcyjne. Jeszcze mi się od 3 lat nie zdarzyło spóźnienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję 😊 Niestety przyczyn spozniajacego się okresu może być wiele...

   Usuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger