środa, 11 września 2019

Złodzieje czasu

Ciągle narzekamy na brak czasu, a może sami nie potrafimy go dobrze wykorzystać? Złodzieje czasu to nic innego jak czynności, które marnują czas, w którym moglibyśmy coś zrobić. Bezczynne przesiadywanie przed telewizorem, przeglądanie portali społecznościowych...A później pod koniec dnia zdajemy siebie sprawę, że nie wykonaliśmy tego, co na dziś sobie zaplanowaliśmy. 


Niejasne wyznaczanie celów, a co za tym idzie – nieodpowiednie planowanie dnia. Zbyt dużo obowiązków w ciągu kilku godzin, co praktycznie w ogóle jest niewykonalne czy próba realizowania wielu spraw na raz nigdy nie jest dobrym pomysłem. Podstawą to jasne cele i uporządkowanie.

Spontaniczne priorytety i niezdawanie sobie sprawy z czynności, które musimy wykonać to kolejne złodzieje czasu. Oczywistym jest, że jedna sprawa wymagać będzie np.: czterdziestu minut, ale inna – nawet kilku godzin. Spontaniczne planowanie dnia również nie jest dobrym pomysłem.

Bałagan, bałagan... 

To, co również wydaje się oczywiste to bałagan – wszechobecny: na biurku, w dokumentach, kalendarzu czy niepotrzebnie zapisywanych notatek. Jednym słowem: zły osobisty styl pracy.

Nie bez znaczenia jest także zakłócanie spowodowane przez inne osoby – czyli niezapowiedziane odwiedziny, rozmowy telefoniczne. Poza tym również hałas, prywatne rozmowy, niezaplanowana wcześniej kawa z przyjaciółką.

Moc w słabości? 

Do złodziei czasu zaliczyć należy własne słabości. Najczęściej to niecierpliwość, pośpiech, brak samodyscypliny. I niska motywacja oraz brak stanowczości i odkładanie wszystkiego w czasie. Są również słabości zespołowe, w których wyróżnić trzeba przede wszystkim brak koordynacji pracy zespołowej i nieprecyzyjne przekazywanie  informacji.

___
Źródło: o-you.pl
Fot.: pixabay.com/pl  

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł. Bardzo mnie zmotywowałaś - już zaczynam sprzątać biurko! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. 😊 Cieszę się, teraz to Ty zmotywowalaś mnie 😎

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger