piątek, 26 marca 2021

[WYWIAD] Psycholog 24h

Życie pisze różne scenariusze... Możemy planować, planować... a może się okazać, że na tych planach i marzeniach się skończy... Życie w pandemii nie sprawiło, że problemy zniknęły - wręcz przeciwnie - pojawił się lęk o najbliższą przyszłość... Często też brak kontaktu z najbliższymi odbija się na nas negatywnie. Wszystko to sprawia, że szukamy pomocy - by zrozumieć siebie i to, co się dzieje wokół nas... Oddaję głos Ewie Guzowskiej - psycholog, psychoterapeuta, coach   

pixabay.com/pl/

Pani Ewo, nowa sytuacja w kraju i na świecie spowodowała to, że jest terapie online są nowym wyzwaniem? 

Uważam, że pacjenci, którzy teraz korzystają z terapii on-line nie mają z tym absolutnie żadnego problemu, ponieważ jest to tak płynne przejście, że właściwie -  powiem oczywiście za siebie - nie odczuwam większej różnicy… Kiedy mieliśmy wcześniej kontakt osobisty, jakoś poznaliśmy się, i teraz jest to naprawdę łatwe. Uważam, że z czasem coraz więcej nawet tych, którzy nie korzystali nigdy z terapii – będą rozważać taki sposób kontaktu. Chociażby z uwagi na istotne tematy, które będą się pojawiać. Znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości, która znacząco nas przerosła.

Konsultacja online jest dostępna dla każdego? 

Wszystko zależy, ponieważ niektórzy być może nie przełamią się, bo rzeczywiście ten kontakt osobisty jest dla nich bardzo istotny. Każdy może mieć jakieś preferencje i ma do tego zupełnie prawo. Uważam, że w dużej mierze zależy to od tego jaka jest determinacja do pracy. Jeśli jest wysoka - pewnie forma online nie będzie stanowiła głównej przeszkody.

A możliwość kontaktu za pomocą wiadomości tekstowych też wchodzi w grę?  

Być może wchodzi w grę, ale ja ich nie stosuję. Nawet nie zastanawiałam się nad tym, ale w moim odczuciu taka forma zamyka proces, który jest kluczowy w terapii.

Prowadzone są badania na temat skuteczności terapii online. Mimo, że nie są to spotkania twarzą w twarz. Jakie wobec tego czynniki świadczą o tej skuteczności? 

Uważam, że forma jest mniej ważna. Najważniejsza jest skuteczność i efekt  pracy psychoterapeutycznej. 

Od czego zacząć, by umówić się na konsultację?  

Przede wszystkim najpierw dobrze zorientować się do kogo udajemy się po pomoc.  Najczęściej pacjenci przychodzą z polecenia. To zasada stara jak świat. Zwykle się sprawdza. 

Jakie warunki musi spełnić pacjent, by mogła Pani rozpocząć terapię? 

Pacjent poza determinacją do pracy nie powinien spełniać żadnych warunków - według mnie..

Ile trwa konsultacja? 

Sesja zwykle trwa do 50 minut. 

W jakich aspektach sesja zdalna podobna jest do spotkania osobistego, w gabinecie?

Sesja on-lina właściwie poza sposobem kontaktu raczej nie różni się od sesji osobistej.

A jakie są przeciwskazania do skorzystania z terapii online?

Nie widzę żadnych przeciwskazań ani ograniczeń by korzystać z sesji on-line. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger