poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Nie mogę jeść, nie mogę spać...

Pewnie nie raz zadawaliśmy sobie pytanie co się dzieje, że mimo zmęczenia i kilkudziesięciu minut w łóżku – nie możemy zasnąć? Jeśli zdarza się to rzadko – można uznać to za normę, ale problem zaczyna się wtedy kiedy trwa to od kilkanastu nocy... Dobre przygotowanie się do snu to podstawa. Usuwamy wszystko to, co może tworzyć „złą” atmosferę – czyli zaburza granicę między snem a czuwaniem. Powinniśmy odpowiednio przygotować sypialnię. Nie warto zabierać do łóżka tabletu i smartfona, ale nie chcę nikogo pouczać, bo sama też czasami zabieram tablet do łóżka... Łóżko powinno służyć do spanispania 😉

pixabay.com/pl/

Ogromny wpływ na jakość naszego snu ma odpowiednio dobrany materac. Unikamy tych zbyt miękkich. Dobrym rozwiązaniem jest materac, który dopasowuje się do kształtu ciała. Nie bez znaczenia jest nie tylko to na czym śpimy, ale równie ważne – w czym i pod czym. Najlepszym rozwiązaniem jest piżama z naturalnych tkanin. Poduszka i kołdra powinna być z wełny albo bawełny. 

A może po prostu przyczyna bezsenności jest tak oczywista i nie możesz zasnąć, bo jest zbyt gorąco? Optymalna temperatura dla dobrego snu to 18-20 stopni. Jeśli będzie zbyt duszno – będziemy się wybudzać, dlatego przez pójściem do łóżka – wietrzmy sypialnię. I zmieniamy na nastrój sypialny – wyłączamy górne światło, ścielimy łóżko, wyłączamy muzykę. 

Przyczyną bezsenności może być także stres. Wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdujemy, ale czasem dobrym sposobem na zmniejszenie stresu jest kąpiel - może warto zadbać o płatki róż, świece, nastrojową muzykę... 😍 W przypadku jednak kiedy stres towarzyszy nam dłużej – warto udać się na wizytę do specjalisty. Aż w 70 proc. bezsenność może się okazać objawem innej choroby – zwykle psychicznej bądź psychosomatycznej. 

Wieczorem zwykle też mamy ochotę na coś niekoniecznie zdrowego – chipsy, wino... Akurat jest okazja – spotkanie, impreza. Jeśli jednak jest to raz na jakiś czas – nie ma problemu, ale starajmy się unikać jedzenia na noc tłustych potraw i alkoholu. Najlepiej zjeść kolację na 2-3 godziny przed pójściem do łóżka. Alkohol co prawda ułatwia zasypianie, ale  wpływa niekorzystnie na jakość snu. 

___
Źródło: magazynfamilia.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger