niedziela, 17 lipca 2022

[KOMENTARZ] Słodko-Gorzko

Życie ucznia Jezusa jest słodko-gorzkie. Są w nim radości i bardzo mocne doświadczenia prowadzenia Boga, ale są też trudy, fałszywe oskarżenia i nawet prześladowania. Czy tak musi być? Jak sobie z tym poradzić?

pixabay.com/pl/

🎶 STYL ŻYCIA

Styl życia jest to pewien zestaw cech, które opisują nasze postępowanie, codzienne zwyczaje i system wartości, zarówno gdy jesteśmy w pracy i wśród ludzi, jak i gdy odpoczywamy oraz nikt nie widzi, co robimy.

Styl życia to coś całościowego, dlatego w szkole Jezusa uczeń ma stać się WE WSZYSTKIM jak Jego Mistrz. Nie jesteśmy uczniami tylko wtedy, gdy się modlimy i robimy pobożne rzeczy. Szkołą Jezusa jest CAŁE nasze życie. Dlatego skoro Jezus mówi dziś, że "uczeń będzie jak jego nauczyciel", oznacza to, że będziesz przeżywał w swoim życiu wszystko to, co przeżywał Jezus: od wielkich radości doświadczania miłości i troski Ojca oraz radości z tego, co Bóg zdziałał w tobie i przez ciebie, aż do wielkiego smutku, odrzucenia i prześladowania ze strony najbliższych.

🎶 SŁODKO-GORZKO

Dzisiejsza nauka Jezusa to zaprzeczenie wszystkich współczesnych kampanii reklamowych, w których pokazuje się, że jeśli kupisz nasz produkt, będziesz już tylko zadowolony i znikną wszystkie twoje problemy. Nauka, którą głosi dziś Jezus nie nadaje się do marketingu, bo nasz Nauczyciel mówi wyraźnie, że życie Jego ucznia będzie słodko-gorzkie, a problemów wcale nie będzie ubywać.

Jeśli jesteś uczniem Jezusa, będziesz naprzemiennie doświadczał:

- ojcowskiej miłości Boga ("U was zaś policzone są nawet wszystkie włosy na głowie. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli")
- diabelskich pokus, próbujących odwrócić cię od bycia uczniem ("Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle")
- fałszywych oskarżeń i prześladowań ("Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, to o ileż bardziej nazwą tak jego domowników").
- trudnych sytuacji, w których będziesz musiał podejmować niełatwe wybory ("Do każdego więc, kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie")
- pocieszeń Boga w trudnościach ("Nie bójcie się ich! (...) Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą", "Co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach").

🎶 JEST JAKAŚ ALTERNATYWA?

Uczeń Jezusa, który wiernie idzie za Nim, ma w swoim życiu na tyle mocne dowody na istnienie Boga, Jego miłość i Jego interwencje, że nie tak łatwo zniechęcić go do takiego stylu życia, nawet jeśli nie jest ono łatwe. Dobitnie powiedział to w imieniu wszystkich uczniów św. Piotr - "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego...".

Jeśli nawet jednak rozumowo mamy to wszystko poukładane, największym naszym problemem są zazwyczaj odczucia, emocje i wyobraźnia. Ta najdelikatniejsza część nas, która znajduje się jakby na styku nas samych i świata, jest najbardziej podatna na ataki, manipulacje, przeciążenia i "wkręty". Doskonale wiemy jak nawet jedna mała szpilka w naszą stronę potrafi nas dotknąć i wpływać na nasze decyzje trwania w uczniostwie. Wiemy też, jak jakaś nasza niezrealizowana potrzeba potrafi wystawić na próbę nasze dotychczasowe zaufanie do Boga, a w ostateczności nawet pozmieniać nasze decyzje wiary.

Dlatego, choć dla ucznia Jezusa nie ma żadnej innej alternatywy jak być z Nim wiernie na dobre i na złe, czasem mogą pojawić się w nas takie myśli, żeby dać sobie spokój z tą wiarą na całego i prowadzić bez Niego prostsze życie. To diabelska pokusa, mająca zatrzymać nas w duchowym rozwoju, którą trzeba odbijać decyzjami wiary.

Poproś dziś Jezusa, aby dał ci czujność serca, byś zrozumiał skąd się biorą te myśli, umiał je nazwać i potrafił odpowiednio zareagować, trwając do końca przy Mistrzu. Bo kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

- Ks. Piotr Spyra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger