wtorek, 19 lipca 2022

[WYWIAD] Zaniedbanie emocjonalne w związku

Jakość - nie ilość - we wszystkim! W rodzinie, w przyjaźni, w miłości. Po co budować coś, co od początku skazane jest na niepowodzenie, bo niektórzy zamiast prawdy - wybierają kłamstwa? Czasami może i lubimy trochę żyć w takim idealnym świecie, nie wszystko widzieć... ale w końcu przychodzi taki moment, że po prostu mamy dość. Zostawiamy ludzi, którzy tworzą cały ten shit i idziemy w swoją stronę...  Krótko o zaniedbanie emocjonalnym w związku mówi Ewa Guzowska - psycholog, psychoterapeuta, coach 

pixabay.com/pl/ 

Pani Ewo, jak najprościej wyjaśnić zaniedbanie emocjonalne?

Zaniedbanie emocjonalne zaczyna się często w dzieciństwie, kiedy rodzice nie odpowiadają na potrzeby emocjonalne dziecka. W związku z tym, mamy do czynienia z podobnymi symptomami jak w przypadku DDA – czyli Dorosłego Dziecka Alkoholika, powstał termin DDD - czyli Dorosłe Dziecko Dysfunkcyjne. Później, już jako DOROŚLI, wchodzą z tym w związki. Będą funkcjonować w oparciu o wykształcone w nich syndromy np.: moje uczucia i emocje nie są ważne, coś z mną jest nie tak, lekceważysz swoje uczucia, a cudze są ważniejsze niż Twoje, czujesz się gorszy od innych, nie dajesz sobie prawa do szczęścia, masz poczucie wstydu i winy.

Po czym najłatwiej rozpoznać zaniedbanie emocjonalne w związku?

Najprościej, jeśli rozpoznamy pewne syndromy zaniedbania emocjonalnego. Będziemy mogli przyglądać się temu, a także podjąć decyzję o podjęciu terapii, ponieważ niemożliwe jest stworzenie zdrowego związku. Syndromy te ograniczają jednostkę i nie pozwalają jej poczuć się szczęśliwą, ponieważ nigdy wcześniej tego nie doświadczyła. Ważne, by wiedzieć, że emocje i uczucia są dobre, a także są oznaką siły.

To, że przestajemy o siebie dbać ma przecież też wpływ na to, że stajemy się mniej atrakcyjne. A to znowu może się przyczynić do zaniedbania emocjonalnego?  

Z pewnością dbanie o siebie jest pewną formą, z którą wzrasta nasze poczucie wartości, a tym samym czujemy się lepiej. Jesteśmy połączeni, więc jeśli coś zmieniamy to ma wpływa na samopoczucie.

Od czego zwykle zaczyna się zaniedbanie emocjonalne w związku? 

Jeśli w dzieciństwie potrzeby emocjonalne spotkały się z odpowiedzią, to wniesiemy to też do związku. Będziemy słuchać siebie nawzajem, dając sobie przestrzeń z szacunkiem, ale także dbając o swoje granice, będziemy w sposób swobodny wyrażać swoje emocje i uczucia. Istotne jest byśmy sami byli w stanie wyrażać swoje emocje i uczucia, jest to coś podstawowego gdy parter posiada tę umiejętność. 

A może zbyt często zapominamy o tym, że o związek trzeba dbać zawsze?

Zawsze wszystko wymaga dbania. Dbanie daje poczucie ważności. Związek powinien wzrastać, a by to się działo - jesteśmy za to współodpowiedzialni.

W jaki sposób postępować, by zaniedbania emocjonalnego nie doświadczyć?

Jeśli mamy miłość do siebie i do partnera, darzymy go szacunkiem, dając mu przestrzeń to stwarzamy doskonałe warunki by wzmacniać i rozwijać to, co najistotniejsze. 

Zaniedbanie emocjonalne da się odbudować? 

Wszystko zależy... bo z pewnością przy obopólnej chęci i podjęcia terapii jest to możliwe, ale wszystko zależy od tego, czy obydwoje tego pragną.

Związek zabija również kłamstwo, egoizm, tajemnice... A to już chyba droga do poczucia osamotnienia w związku?  

Jeśli to pojawia się w związku, to już początek końca…   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger