piątek, 3 sierpnia 2018

Zdrada. Czy możliwe jest po niej normalne życie?

Zaufanie wchodzi po schodach, zjeżdża windą”... Zaufanie, które budujemy latami, możemy stracić bardzo szybko, jeśli dopuścimy się niedozwolonych „chwytów”... Czasem jeden drink za dużo, zbyt wielka fascynacja osobą trzecią i ...


- Brak zaufania zaczyna się od momentu kiedy zostało zburzone, czyli ktoś zdradził nas myślą, słowem, uczynkiem. Nie jest już takie samo i nigdy nie będzie – jeśli ktoś zadał nam ból. Każde rozczarowanie, zdrada, ból - zmienia naszą strukturę – mówi Ewa Guzowska, psycholog, psychoterapeuta, coach.

Zdrada powoduje uczucie ogromnego cierpienia, bólu, rozczarowania. Ból ten dotyka obydwie osoby, nie tylko tą, która zdradziła. Czasami życie po zdradzie wydaje się już niemożliwe, bo był to tak silny cios, że nie wyobrażamy sobie dalszego wspólnego życia, z człowiekiem, który był dla nas najbliższy. Dla jednych zdrada jest absolutnie końcem związku, inni traktują ją jako moment zwrotny, dzięki któremu rozumieją ile tak naprawdę dla siebie znaczą.

Gdzie tkwi przyczyna zdrady małżeńskiej? 

- Zachowania człowieka nie są przypadkowe. Zwykle z dużym prawdopodobieństwem da się przewidzieć reakcji innych ludzi, zwłaszcza osób dojrzałych i odpowiedzialnych. Zachowanie danej osoby wynika z jej dotychczasowego sposobu postępowania. Zwykle zdrada małżeńska nie jest czymś zaskakującym, lecz jest związana z całą historią jej życia. Zwykle też zaczyna się długo przed... zdradą! – wyjaśnia Ks. dr Marek Dziewiecki.

Zawsze bardzo ważny jest czynnik emocjonalny. Pojawia się ktoś trzeci, ktoś kto nas fascynuje. W końcu dochodzi do zbliżenia fizycznego...  Ludzie mają w życiu różne priorytety, wartości, zasady. Każda relacja jest inna. Jeśli przestajemy radzić sobie z problemami – droga może prowadzić do zdrady. Zdradą zwykle związana jest z kryzysem. Z drugiej strony kryzys jest okazja do zmiany na lepsze.

- Można powiedzieć, że zdradzamy już myślą. Jeśli zbyt często myślimy o trzeciej osobie, według mnie jest to początek końca... To pokazuje, że z jakiegoś powodu nie czujemy się dobrze w naszym związku. Coś zaczyna nas z niego zabierać... -  zwraca uwagę Ewa Guzowska.

Wcale nie musi dojść do zdrady fizycznej, aby zdrada była zdradą. Ból jest najpewniej podobny. Może też rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że zdradzamy także i wtedy kiedy decydujemy się na zbliżenie fizyczne jeszcze przed sakramentem małżeństwa, z osobą, z którą decydujemy się budować dalsze życie.

- Typowy przykład to zdrada w małżeństwie, w którym on i ona współżyli ze sobą przed ślubem. Już wtedy dopuścili się przecież zdrady samych siebie i przyszłego małżonka – nawet nie się później pobrali. Dali sobie bowiem prawo do współżycia z kimś, z kim nie wiązała ich przysięga małżeńska. Ponadto w takiej sytuacji kobiecie będzie trudno weryfikować dojrzałość mężczyzny, z którym już współżyje. Ona z kolei przestaje go fascynować – zaznacza Ks. dr Marek Dziewiecki.

Najczęstszymi przyczynami zdrad jest chęć przeżycia czegoś nowego, ekscytującego, ale zawsze. Czasopismo American Sociological Review opublikowało wyniki badań dotyczących zdrady. Okazuje się, że mężczyźni, którzy zarabiają mniej od swoich partnerek – częściej zdradzają. Kiedy jesteśmy uzależnieni finansowo – zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jest to taki rodzaj nierówności, który częściej dotyka mężczyzn. Prawdopodobieństwo zdrady wynosi ok. 15 proc., niż w sytuacji odwrotnej -  jeśli partner zarabia więcej, prawdopodobieństwo zdrady to zaledwie 5 proc. Natomiast z badań CBOS wynika, że doświadczenie niewierności ma za sobą 42 proc. Polaków. Do zdrady albo romansu przyznaje się 52 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet.

- Zdarza się, że zdrada może spowodować wzmocnienie związku i naprowadzić go na właściwy tor, jeśli obydwie osoby zdecydują się na pracę nad nim. Praca terapeutyczna może wówczas wskazać ważne obszary, które były słabymi punktami związku, które prędzej czy później doprowadziłyby parę do niezadowolenia – wyjaśnia Ewa Guzowska, psychologia, psychoterapeuta, coach. 

Na temat zdrady powstają coraz to nowsze filmy, książki, wywiady, ale zdecydowanie jednym z filmów, który warto obejrzeć jest „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. 

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger