sobota, 11 maja 2019

Rośliny vs smog?

Smog jest najgroźniejszy dla osób starszych i małych dzieci, ale są narażone na niego także kobiety w ciąży – prenatalne zatrucie smogiem zwiększa ryzyko poronienia i wcześniactwa. Niestety, także w domu oddychamy gorszym powietrzem, ale nawet najmniejsze rośliny doniczkowe są w stanie usunąć toksyny i produkować tlen – dzięki nim poprawia się jakość powietrza. Czym oddychamy najczęściej? 

TRICHLOROETYLEN – substancja narkotyczna i rakotwórcza. Charakteryzuje się objawami w postaci bólu głowy, otępienia, nudnościami i wymiotami. Występuje przede wszystkim w tuszu do drukarek, farbach i lakierach.

BENZEN – najczęściej występuje w plastiku, detergentach, pestycydach, klejach ale również w dymie papierosowym. Do objawów należą podrażnienia oczu i dróg oddechowych, nudności, ból głowy. To substancja silnie toksyczna i rakotwórcza.

AMONIAK – drażni oczy i wywołuje kaszel oraz duszenie. Występuje przede wszystkim w środkach do mycia okien i pastach do podłóg.

ALDEHYD MRÓWKOWY – występuje w ręcznika i torbach papierowych, a także w panelach ściennych. Podrażnia śluzówkę nosa, ust i gardła. Może także wywołać obrzęki krtani i płuc.

KSYLENY – drażnią śluzówkę ustnie grała, wywołują ból głowy i nudności, mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby i nerek. Wstępują m.in. w wyrobach skórzanych i dymie papierosowym.

Rośliny skuteczne w walce ze smogiem? 

Według badań, które przeprowadziła Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA – dotyczących wpływu roślin na czystość powietrza, znalazło się 18 roślin, które są najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza:

1. Daktylowiec niski
2. Nefrolepis wyniosły
3. Nephrolepis obliterata
4. Zielistka Sternberga
5. Aglaonema
6. Dypsis lutescens
7. Palma
8. Figowiec Benjamina
9. Epipremnum złociste
10. Anturium Andrego
11. Liriope szafirkowata
12. Rapis wyniosły
13. Gerbera Jamesona
14. Dracena wonna
15. Bluszcz pospolity
16. Sansewieria gwinejska
17. Dracena odwrócona
18. Chryzantema wielkokwiatowa 

Rośliny te powinny znaleźć się nie tylko w domu, ale i w biurze, w którym również spędzamy dużo czasu. Jedna roślina powinna przydać na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia.

___
Źródło: o-you.pl 
Fot.: pixabay.com/pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger