czwartek, 8 sierpnia 2019

[WYWIAD] I to wszystko psu na budę bez miłości...

Czy można żyć bez miłości? - pytam Ewę Guzowską – psycholog, psychoterapeutę, coach. Każdy z nas pragnie i szuka miłości, każdy chce być szczęśliwy, ale niekiedy właśnie rezygnujemy z tego, co może dać nam szczęście – aby też nie cierpieć... A może życie w pojedynkę jest lepsze, bezpieczniejsze pod względem zranienia?


Pani Ewo, każdy szuka miłości, każdy chce jej doświadczyć, ale czym właściwie ona jest? 

Otóż to! Ważne pytanie – czym jest miłość. Definicji pewnie bez liku, ale pewnie dla każdego będzie to też coś innego. Tak, czy inaczej nie ma nic piękniejszego od MIŁOŚCI, biedni ci, co jej nie przeżyli…  Nic jej nie zastąpi, żadne bogactwo, władza, pieniądze. Miłość nadaje sens życiu. Rozwija i pogłębia. Warto przede wszystkim zacząć od miłości do siebie, a to często nie jest łatwe. Nie mogę sobie wyobrazić życia bez miłości, czym by ono było… Nie chcę go sobie nawet wyobrażać.

Jeden ze znanych rekolekcjonistów przestrzega przed tym, aby miłości nie mylić z zakochaniem... 

Miłość to coś głębszego niż zakochanie, ważnego i niepowtarzalnego. Miłość to odpowiedzialność za drugą osobę. Miłość - to spotkanie serc…

Wobec tego – gdzie jej szukać?

Przede wszystkim, zacząć szukać tam, gdzie najbliżej. Miłość jest w nas samych. To jest punkt startowy na mapie. Ogromnym błędem i pomyłką jest, że szukamy jej wszędzie, ale nie w nas samych.  Może warto postawić znak STOP, kiedy zaczynamy szukać gdzie indziej poza samym sobą...

I znowu powracamy do początku – jeśli nie pokochamy najpierw siebie to nie będziemy szczęśliwi nawet z najprzystojniejszym mężczyzną na świecie! Dlaczego jest to tak ważne?

Życie ma to do siebie, że najpiękniejszy obiekt opatrzy się z czasem. A co potem? Szukamy kolejnego eksponatu. To droga po równi pochyłej, prowadząca donikąd.  Istotą jest to, co kryje się w człowieku, to co możemy nieustannie w nim odkrywać. A co za tym idzie – żyjemy w relacji. I może też nie zawsze wiemy jak wyrażać to, co czujemy. Granica między zakochaniem i miłością może być cieniutka... Niestety, tego w szkołach nie uczą, a więc sami powinniśmy o to zadbać. A może przychodzi to samo, kiedy poczujemy, że to miłość… Czujemy, doświadczamy, wyrażamy. Nie ma uniwersalnej recepty.

Zakochanie – życie w iluzji miłości?

Życie w iluzji, może jest i piękne przez chwilę - jesteś w niebie, a potem wracasz do siebie…

Poprzez brak miłości do siebie narażamy się niejako na utratę, czy rezygnację z prawdziwej i pięknej miłości?

Miłość, którą mamy w sobie jest podstawą - by tworzyć, by czuć, by doświadczać, by kochać życie… w pojedynkę, czy w duecie…

A miłość nadaje sens życiu...

Zdecydowanie TAK! Cóż może zastąpić ciepły dotyk kochanej nam osoby – daremno szukać….

Możemy być szczęśliwi, ale szczęście okaże się niepełne, jeśli też nie będziemy mieli z kim go dzielić?

Szczęście ma różne formy. Zdecydowanie pięknie jest go dzielić z kochaną osobą. Dzielone szczęście to zawsze podwójne szczęście. Życzę Wszystkim tego, co najważniejsze NIEPOWTARZALNEJ MIŁOŚCI. Każda miłość jest pierwsza.

___
Źródło: mojafigura.com 
Fot.: pixabay.com/pl

2 komentarze:

  1. Miłość, zakochanie, dodała bym jeszcze zauroczenie :) Bardzo ciekawy wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję :) O zauroczeniu też będzie, ale za jakiś czas... :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger