czwartek, 7 grudnia 2017

Praca w domu. Wady i zalety

Praca w domu = praca marzeń? Dla jednych praca w domu jest wręcz wymarzoną pracą – bez szefa, wrednych współpracowników i zbędnych komentarzy... oprócz tego nie trzeba wstawać zbyt wcześnie rano aby na czas być w biurze. Nie musisz stać w korku, i zaczynać dnia od negatywnego myślenia. Jednak czy praca w domu pozbawiona jest wad?


Rzeczywiście, jeśli pracujemy w domu zaoszczędzimy przede wszystkim czas i pieniądze związane z brakiem dojazdu do biura. Daje nam to dodatkowe oszczędności. Po drugie – mamy swobodę zarządzania własnym czasem, same jesteśmy sobie szefem. Kolejnym plusem pracy w domu jest brak towarzystwa – nikt, komu nie pozwolimy nie będzie nam zakłócał czasu poświęconego na pracę. Wielkie znaczenie ma również brak bezpośredniego nadzoru – same wiemy co do nas należy, nikt nie kontroluje nas co chwilkę, nie pyta jak nam idzie, co już zrobiłyśmy itd.

Nielimitowane godziny pracy – chociaż wydają się być zaletą pracy w domu, równie dobrze mogą być wadą, jeśli nie będziemy w stanie umiejętnie zarządzać swoim czasem. Kiedy chcemy wybrać się na chwilę na zakupy – nie musimy prosić o zgodę na wcześniejsze wyjście z pracy. Jednak jeśli pogubimy się w swoim domowo-zawodowym życiu – nielimitowany czas pracy okaże się dla nas zgubny.

Nie bez znaczenia jest również oszczędność na posiłkach i kawie. Poza tym nie tracimy czasu na przygotowanie się - nie musimy mieć pełnego makijażu, odpowiedniego stroju aby zacząć pracować w domu.

Oprócz zalet – praca w domu ma też i wady ❗❗

Pierwszą i chyba najważniejszą jest brak umowy o pracę. Kiedy pracujemy w domu mamy najczęściej umowę o dzieło albo umowę zlecenie, przez co nie obowiązują nas zasady zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto praca ciągle w tym samym miejscu może przyczyniać się do zmniejszenia efektywności wykonywanych przez nas obowiązków. W związku z tym, że same jesteśmy dla siebie szefami – musimy wymagać od siebie samodyscypliny i konsekwencji w działaniu. Praca w domu, w przyjaznej atmosferze może sprzyjać rozleniwieniu.

Nielimitowane godziny pracy – pracujemy dłużej niż zakładałyśmy, rezygnujemy z odpoczynku. Pracujemy do późnych godzin wieczornych, bo na naszej liście jeszcze kilkanaście pozycji do odznaczenia... Ważne, aby zachować umiar. Nie zapominaj o odpoczynku! Kolejnym „niebezpieczeństwem” pracy w domu mogą okazać się wyrzuty i poczucie zobowiązań względem rodziny. Jesteś w domu i nie masz czasu dla najbliższych?

Odczuwanie znudzenia – to kolejna wada pracy w domu. Nie mamy też częstego kontaktu z ludźmi, co może być kolejnym problemem. Ciągle, co dzień jesteśmy w tym samym miejscu. Może to powodować czasami brak chęci do pracy, brak motywacji. Oprócz tego ryzyko zaburzenia zaplanowanego dnia pracy przez odwiedzenie znajomych, którzy akurat są w naszej okolicy a przecież i tak „jesteś w domu”.

Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czy praca w domu jest idealną pracą, pracą marzeń. Wszystko zależy od nas samych, od naszych celów, zaangażowania. Ważne, aby mieć pasję, bo bez niej nasze życie traci sens. Szkoda tracić czas na „siedzenie” w pracy, w której się nie spełniamy, ale jeśli brakuje nam samodyscypliny i konsekwencji w dzialaniu – warto naprawdę dobrze się zastanowić czy praca w domu będzie dla nas idealnym rozwiązaniem 😊

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

21 komentarzy:

 1. Z obserwacji własnego zachowania w pracy, wiem, że praca w domu byłaby idealna dla mnie - byłaby zdecydowanie bardziej produktywna - nawet w mniejszej ilości godzin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest możliwość to może warto spróbować? 😉

   Usuń
 2. O to to myślę, że ostatni akapit najlepiej opisuje sedno tematu. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, czy prawda w domu będzie nam odpowiadała. Uważam jednak, że praca poza domem, choć ma wiele was to ma także wiele zalet. Przede wszystkim codziennie człowiek jest między ludźmi i skupia się na pracy, więc nie ma tak dużego problemu z organizacją jak w domu, kiedy trzeba sobie wszystko dokładnie zaplanować i stosować samodyscyplinę. Jak wiadomo w domu bywa z tym różnie. Bardzo ciekawy wpis. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wolę pracę w domu niż poza nim. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę ze na takim etapie życia na jakim jestem mogłabym spokojnie podjąć pracę w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja pracuje zarówno zdalnie z domu jak i w siedzibie firmy... wiadomo, jak wszystko każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Bywa różnie, fajnie mieć wybór.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście wolę pracę w domu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Faktycznie nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy praca w domu to dobry czy zly pomysl. Kazdy z nas ma inne potrzeby. Wiem, ze dla mmie nie byloby to idealne rozwiazanie bo pracujac w domu zawsze myslalabym ze pranie czeka, sprzatanie itd. Dodatkowo ja osobiscie potrzebuje kontaktu z ludzmi :). Obawialabym sie tez, ze dom przestane traktowac jako azyl, ze bedzie mi sie kojarzyl tylko z praca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wolę jak większość pracę w domu, jednak w domu czujemy się bardzo komfortowo i niestety, ale wpływa to często źle na pracę. :) Ja uważam, że moją pracą (taką drugą, dodatkową) jest blog - i nie zawsze potrafię wywiązać się z tego, z czego powinnam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiadomo jak przy każdej pracy są wady i zalety,
  czy to praca w domu
  czy w korporacji ...

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem czy byłabym w stanie pracować jeszcze u kogoś na etacie.

  OdpowiedzUsuń
 11. To wszystko prawda. U mnie chyba przeważają zalety, ale i wady czasem dają się we znaki :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger