czwartek, 5 marca 2020

Kilka ciekawostek o kawie

Nie potrafisz funkcjonować dopóki nie wypijesz kawy na śniadanie? W ciągu dnia, na spotkaniach chętnie wybierasz latte? W niedzielne popołudnie do książki zabierasz również kawę z mlekiem – połączenie, które gwarantuje idealny weekend? Poczytaj ciekawostki na temat kawy...


Pragnę kawy po przebudzeniu! – pragnienie pragnieniem, ale nie jest to prawda, że zaraz po przebudzeniu potrzebujemy kawy, ponieważ rano poziom kortyzolu (hormon, który sprawia, że rano czujemy się zwarci i gotowi do pracy) jest najwyższy. Nie potrzebujemy więc dodatkowo pić kawy, zaraz po przebudzeniu. Lepiej poczekać z poranną kawą nieco dłużej – aż poziom kortyzolu opadnie.

Szybkie działanie – już po 10 minutach od wypicia kawy zauważamy pierwsze efekty działania kofeiny. Wtedy jesteśmy najbardziej pobudzeni, a efekt kofeiny możemy czuć aż do 5 godzin.

Kawa zawiera składniki odżywcze – filiżanka kawy zawiera aż 11 proc. dziennej, zalecanej ilości witaminy B2, 6 proc. witaminy B5, 3 proc. potasu i manganu, 2 proc. niacyny i magnezu.

✔ Pozytywny wpływ na oddychanie – wpływa pozytywnie na oskrzela, ułatwia oddychanie. Polecana jest przy napadach duszności i astmie oskrzelowej.

Zmniejsza ból mięśni – jeśli wypijemy kawę przed wysiłkiem fizycznym – mniejszy ból mięśni nawet do 50 proc.

Poprawia trawienie – kawa pita oczywiście w niewielkich ilościach, o niskiej zawartości tłuszczu.

Kawa przyspiesza metabolizm – kofeina zawarta w kawie może przyspieszyć metabolizm nawet od 3 do 11 proc.

Kawa więc to nie tylko obowiązkowy punkt poranka, ale też korzyści jakie wynikają z jej spożywania. Wiedzieliście o wszystkich? 

___
Źródło: o-you.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger