piątek, 11 września 2020

[WYWIAD] Medycyna estetyczna

Byłabym hipokrytką gdybym pisała, że medycyna estetyczna jest niepotrzebna i nie warto z niej korzystać. Sama od kilku lat korzystam z różnych zabiegów. Uważam, że jeśli ktoś jest przekonany do konkretnego zabiegu - dlaczego ma z niego nie skorzystać? Oczywiście pod pewnymi warunkami, a dla mnie najważniejszy jest ten, żeby zabieg był wykonany przez osobę, która ma odpowiednie kompetencje...   

I tak na rozpoczynający się weekend przypominam wywiad z panią doktor z Kliniki Medycyny Estetycznej Look - Medica w Łodzi 💉 

pixabay.com/pl/ 

Pani Doktor, co sprawiło, że zainteresowała się Pani właśnie medycyną estetyczną?

Medycyną estetyczną zainteresowałam się w 2004 roku. Trafiłam wówczas na wykład pana dr Ignaciuka, który z niezwykłą pasją opowiadał o poznanych we Włoszech technikach medycyny estetycznej. Po wkładzie podeszłam do niego aby chwilę porozmawiać. Po rozmowie dr Ignaciuk zaprosił mnie na Kongres Medycyny Estetycznej i zachwyciłam się jej możliwościami. Muszę dodać iż ówcześnie nie stosowano tak rozwiniętych metod  poprawiania wyglądu jak obecnie. Później ukończyłam Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim.

Medycyna estetyczna jeszcze jakiś czas temu nie była tak popularna jak dziś, i chyba nigdy wcześniej nie była tak dostępna – jak dziś? 

Kilkanaście lat temu medycyna estetyczna nie była tak popularna jak dziś. Pierwsi pacjenci przychodzili na konsultacje i zabiegi lekko zawstydzeni. Oprócz chęci poprawy wyglądu, bardzo obawiali się odbioru społecznego informacji iż ulegają pokusie poprawy urody. Ówcześnie bardzo często informacje o tym, iż ktoś poprawia sobie urodę mogły być komentowane nieprzychylnie. Na szczęście dzięki mediom, rozmowom, rozwojowi świadomości obecnie odbiór medycyny estetycznej jest lepszy.

Zabiegi medycyny estetycznej są dla każdego? Mogą z nich korzystać – poza kobietami i mężczyznami – także ludzie młodzi? 

Młodzież z dokuczliwym trądzikiem często korzysta z zabiegów przeciwtrądzikowych łączonych technik światła IPL lub LED z peelingami medycznymi. Zabiegi znacząco poprawiają wygląd skóry. Młodsze dziewczynki wchodzące w okres dojrzewania, z obfitym owłosieniem ciała bywają wykluczane z grup rówieśniczych właśnie z tego powodu. Dla tak młodych osób jest to bardzo bolesne. Na szczęście można im pomóc, gdy endokrynologicznie jest to potwierdzone, dojrzewanie fizjologiczne. Usuwamy nadmierne owłosienie laserowo.

Laser IPL czy wypełnienie kwasem hialuronowym jest zabiegami najbardziej odpowiednimi dla młodzieży?

Z zabiegów medycyny estetycznej korzystają coraz młodsi pacjenci. Osoby dorosłe proszą o poprawę kształtu ust, korekcję zmarszczek, poprawę jakości skóry. W każdym wieku ludzie posiadają potrzeby poprawy swojego wyglądu.

Zabiegi medycyny estetycznej może przeprowadzać kosmetolog?

Kosmetolog profesjonalnie zadba o jakość skóry pomoże usunąć przebarwienia wykona profesjonalny zabieg ujędrniający. Niedopuszczalne jest wykonywanie zabiegów iniekcyjnych przez kosmetologa. Ryzyko wystąpienia powikłań po wykonanym zabiegu przez osobę bez dogłębnej wiedzy anatomicznej jest duże. 

Brak szczerości podczas wywiadu, który przed zabiegiem przeprowadza lekarz może mieć poważne konsekwencje. Dlaczego trzeba być uczciwym względem lekarza? Co może spowodować celowe ukrywanie informacji o zdrowiu?

Na pewno nie wszyscy, ale zdarzają się pacjenci, którzy zatajają informacje o swoim stanie zdrowia. Już Hipokrates mówił: „Pamiętaj iż twoi pacjenci kłamią”. Pacjenci nie mówią o przebytym leczeniu hormonalnym onkologicznym. Nieświadomie przychodzą na zabiegi podczas infekcji. Czasem wystawiają nas na próbę - a nóż się doktor domyśli? Niestety, co miesiąc zwracają się do mnie pacjenci z powikłaniami po źle wykonanych zabiegach, bez zachowania reżimu higienicznego, bez stosowania atestowanych medycznych preparatów. Leczenie powikłań jest procesem długotrwałym, częstokroć kłopotliwym.

Jakie zabiegi w Pani Klinice cieszą się największą popularnością? 

Od lat najpopularniejszym zabiegiem pozostaje toksyna botulinowa (botox). Daje ona spektakularny efekt, zabieg nie jest bolesny i nie wyłącza z aktywności codziennej. 

Warto też powiedzieć o tym, że piękno kosztuje... A zabiegi wykonywane w Klinice Medycyny Estetycznej do najtańszych nie należą...  

Na przestrzeni lat zabiegi medycyny estetycznej staniały. Wynika to m.in. z zasobności Polaków, ogromnej konkurencji firm, które konkurują ze sobą na rynku produktów leczniczych stosowanych w gabinetach. Także konkurencja pomiędzy gabinetami działa z korzyścią dla pacjenta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger