czwartek, 17 września 2020

[WYWIAD] Odpowiedzialność...

Odpowiedzialność – jak to z nią jest? I czy bez niej da się zbudować piękne, wartościowe relacje i życie wolne od żalu do innych? O odpowiedzialności mówi Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach

pixabay.com/pl/ 

Pani Ewo, czym jest odpowiedzialność?

Odpowiedzialność dziś jest coraz bardziej rozproszona, co powoduje chaos i dezinformację. To coraz więcej niepotrzebnego stresu w codziennym życiu. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że mamy coraz więcej udogodnień i z pewnością tak jest, tylko na końcu łańcucha – nikt nie jest odpowiedzialny – najczęściej to system słyszymy, ale przecież za systemem też ktoś stoi…. I według mnie jest to jeden z podstawowych czynników stresu. Ktoś coś mówi, nie biorąc odpowiedzialności za słowa… Czym wobec są te słowa?

Co zyskujemy dzięki odpowiedzialności?

Odpowiedzialność według mnie jest miarą pewnego porządku, który jest nam niezbędny do prawidłowego zdrowia psychicznego. Być może coraz większy problem zdrowia psychicznego w dużej mierze się bierze, ponieważ nic nie jest wiadome, więc życie w chaosie pozbawione jest spokoju i pewności. Zbyt wiele zmiennych w stałej zmianie powoduje, że uchwycenie się czegokolwiek jest trudnością samą w sobie, która wyczerpuje nas emocjonalnie, co skutkuje w późniejszym czasie ciężkimi stanami psychicznymi.

Jakie cechy wyróżniają osoby, które są odpowiedzialne?

Uważam, że przede wszystkim odpowiedzialność za wypowiadane słowa, obietnice, umowy – widząc po drugiej strony po prostu człowieka. Nie wydaje mi się, żeby to było takie niemożliwe, kiedy przyświeca nam pewnego rodzaju prawdziwość, autentyczność i prawda. Niestety dziś, coraz więcej jest manipulacji dla własnego dobra, korzyści, interesów, bez uwzględnienia po drugiej stronie człowieka. Pewnie można byłoby tutaj przytoczyć i dodać inne, jednak skrajny egoizm uważam jest tu podstawowym czynnikiem.

W jaki sposób zależność od innych wpływa na odpowiedzialność za swoje decyzje?

Wszyscy tak czy inaczej jesteśmy powiązani, czy tego chcemy, czy nie – ponieważ nie możemy żyć nie wpływając na innych, więc ta zależność jest czynnikiem decydującym. Nie możemy podjąć dobrej decyzji w oparciu o fałszywe dane, gdyż wynik będzie chybiony.

Ucieczka przed trudnymi sytuacjami jest dobrym rozwiązaniem?

Uważam, że uciekanie od odpowiedzialności jest wielkim problemem i właściwie staje się to coraz bardziej popularne i wspierane. Szkoda, ponieważ jeśli wartości przestają mieć znaczenie – co ma istnieje?

Kto ponosi odpowiedzialność za to, że to właśnie nam coś się nie udało?

Może nam wiele rzeczy nie udać się, zasadnicze jest pytanie gdzie jest tego przyczyna – w nas, czy na zewnątrz? Chodzi o to by umieć szczerze sobie na to pytanie odpowiedzieć. Nie zwalając winy na okoliczności zewnętrzne.

Jaki jest sens szukać winnych za nasze życie?

Na szukanie winnych nie ma w życiu czasu, bo nawet jeśli znajdziemy i tak pewnie temu zaprzeczą. Nie chodzi o winę. Najistotniejsze jest to, by wiedzieć samemu o co nam w tym naszym życiu chodzi i temu być wiernym. Choć droga czasami trudna i wyboista bywa.

A kierowanie się emocjami? Jaki ma wpływ na odpowiedzialność za podejmowane decyzje?

Podejmowanie decyzji jest procesem złożonym. Różni ludzie będą różnie te decyzje podejmować. Jedni racjonalnie, drudzy emocjonalnie. Osobiście uważam, że podejście korzystające i z jednego i z drugiego jest najbardziej trafione. Mówi się, że mamy trzy mózgi (umysł, serce, brzuch) – jeśli wszystkie trzy będą na TAK – wtedy decyzja jest właściwa. Jedyny problem to byśmy umieli słyszeć wszystkie trzy w tym samym czasie, a to już takie proste, niestety, nie jest.

Czemu tak trudno zrozumieć, że życie przeszłością to błąd?

Przeszłość minęła, nie ma już jej. Naszym zadaniem jest czerpać mądrość z niej, a nie żyć nią, bo inaczej, nigdy nie będziemy żyć TERAZ.

Jaki wpływ na odpowiedzialność ma emocjonalna przeszłość?

Ogromny, ponieważ przeszłość w jakiś sposób nas ukształtowała, w zależności jak – to będzie miało konsekwencje na naszą odpowiedzialność w dzisiejszym życiu. Jest to na pewno suma wielu czynników: dzieciństwa, środowiska, relacji, przekonań, doświadczeń i wielu innych… Najważniejsze: bądź odpowiedzialny za siebie, tzn. za słowa i czyny, a reszta będzie łatwiejsza, ponieważ każdy zaczyna od siebie. Życzę Wszystkim, by byli odpowiedzialni i spotykali na swej drodze odpowiedzialnych ludzi – to czyni nasze życie piękniejszym i łatwiejszym.

___
Źródło: mojafigura.com 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger