piątek, 4 września 2020

Zła organizacja pracy

Ciągle narzekamy na brak czasu, a może sami nie potrafimy go dobrze wykorzystać? Złodzieje czasu to nic innego jak czynności, które marnują czas, w którym moglibyśmy zrobić coś, co da nam satysfakcję. Bezczynne przesiadywanie przed telewizorem, przeglądanie portali społecznościowych... A później, pod koniec dnia, zdajemy siebie sprawę, że nie wykonaliśmy tego, co na dziś sobie zaplanowaliśmy. I tak oto zadania w planerze przechodzą z tygodnia na tydzień...  Brzmi znajomo? 😊


Niejasne wyznaczanie celów, a co za tym idzie – nieodpowiednie planowanie dnia – tu jest po części odpowiedź, gdzie potrafią się wkraść złodzieje czasu. Zbyt dużo obowiązków w ciągu kilku godzin, które praktycznie w ogóle jest niewykonalne czy próba realizowania wielu spraw na raz nigdy nie jest dobrym pomysłem. Podstawą to jasne cele i uporządkowanie.

Spontaniczne priorytety i niezdawanie sobie sprawy z czynności, które musimy wykonać to kolejni złodzieje czasu. Oczywistym jest, że jedna sprawa wymagać będzie np.: czterdziestu minut, ale inna – nawet kilku godzin. Spontaniczne planowanie dnia również nie jest dobrym pomysłem, chociaż może nas kusić... 

To, co również wydaje się oczywiste w przeszkodzie do uporządkowane dnia i wykonywanych zadań to bałagan – wszechobecny: na biurku, w dokumentach, kalendarzu czy niepotrzebnie zapisywanych notatek. Jednym słowem: zły osobisty styl pracy. Nie bez znaczenia jest także zakłócanie spowodowane przez inne osoby – czyli niezapowiedziane odwiedziny, rozmowy telefoniczne, często też niezaplanowane... Poza tym również hałas, prywatne rozmowy, i spontaniczna kawa z przyjaciółką gdzieś na mieście.

Do złodziei czasu zaliczyć należy też własne słabości, ale o tym, czy walka z nimi ma sens – niedługo opowie Ewa Guzowska – w wywiadzie. Niska motywacja oraz brak stanowczości i odkładanie wszystkiego w czasie, to również nie jest dobry pomysł... Są też słabości zespołowe, w których wyróżnić trzeba przede wszystkim brak koordynacji pracy zespołowej i nieprecyzyjne przekazywanie  informacji. Najważniejsze to znaleźć motywację w sobie, bo wtedy żaden złodziej czasu nie ma opcji zwyciężyć! 


___
Fot.: pixabay.com/pl/  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger