sobota, 10 października 2020

Różowy październik

Od wielu lat październik jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października "Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi", który ma przypominać Europejkom o ważnym wpływów stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz roli wczesnego wykrywania zachorowań w procesie jego zwalczania. Symbolem tej walki jest różowa wstążka. 

pixabay.com/pl/  

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i najczęstszą przyczyna zgonu - rocznie diagnozuje się go u około 1.7 miliona osób, z których każdego dnia umiera aż 500 tysięcy. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. U kobiet występuje najczęściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu tego nowotworu jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię - dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi.

rcz-zbaszyn.pl

Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wylecznie. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi oraz o samobadaniu piersi! 🌸  

___
Źródło: www.wsse.gda.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger