piątek, 30 października 2020

[WYWIAD] Rozchwiani emocjonalnie

Każdy z nas chyba zna takich ludzi, którzy potrafią mówić tak pięknie, że aż trudno nie uwierzyć temu, co się słyszy. Tacy ludzie najczęściej zabierają nam czas - zakładam, że kiedy z kimś rozmowiamy to nie zajmujemy się już niczym dodatkowo, tylko skupiamy się na tej konkretnej osobie. Są to ludzie, którzy jednego dnia mówią jak bardzo ważni jesteśmy, ale w ciągu kolejnych dni nie mają już czasu aby napisać czy zadzwonić. Tacy ludzie są dla mnie kłamcami, ale oddaję głos Ewie Guzowskiej - psycholog, psychoterapeuta, coach...

pixabay.com/pl/

Pani Ewo, czego możemy się spodziewać po osobie chwiejnej emocjonalnie? 

Po  osobie chwiejnie emocjonalnie możemy spodziewać się przede wszystkim często irracjonalnych zachowań. Zachowań, które mogą postawić nas w stan zdumienia, osłupienia, zdziwienia. Co najważniejsze, możemy mieć trudność odpowiedniej reakcji na takie zachowanie. Reakcje osób z niestabilnością emocjonalną często są bardzo skrajne - od  gniewu do płaczu, najczęściej nieadekwatne do bodźca, który wywołuje takie zachowanie. Zachowania tego typu związane są z neurotycznością. Zwykle reakcje są nieprzewidywalne, często nieoczekiwane zmiany  nastroju całkowicie mogą spowodować nasze zagubienie.   

Czasami zupełnie nieświadomie otaczamy się takimi osobami. Być może też i wtedy do końca nie zdajemy sobie sprawy, że osoby rozchwiane emocjonalnie mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze życie – zarówno fizyczne jak i psychiczne?  

Zdecydowanie obcowanie z takimi osobami jest niesamowicie trudne. Tym trudniejsze, że my sami często jesteśmy całkowicie bezbronni wobec takiego zachowania. Przede wszystkim osoba chwiejna emocjonalnie powinna się tym zająć. Z pewnością przynosi to wiele cierpienia i bólu psychicznego dla bliskich osób. 

Wyróżniamy dwa typy osobowości chwiejnej emocjonalnie: impulsywny i borderline. Czym się one charakteryzują?  

Obydwa typy osobowości charakteryzują skłonnością do zachowań impulsywnych, nie patrząc na konsekwencje jakie ono niesie. Osoby tego typu zwykle mają problemy z planowaniem swojej przyszłości. Osoby takie są nadpobudliwe i gwałtowne. Osobowość chwiejna emocjonalnie zwykle charakteryzuje się niestabilnością emocjonalną i  brakiem kontroli działań impulsywnych. Łatwo takie osoby zdenerwować, rozdrażnić  i łatwo uruchomić w nich zachowania agresywne. 

Osobowość borderline - inaczej  osobowość z pogranicza - ma zaburzony obraz siebie, ma skłonność do widzenia wszystkiego w barwach czarno białych. Ciągły niepokój, ryzykowne zachowania seksualne, próby samobójcze, nastrój depresyjny, zaniżone poczucie wartości, niespójne Ja i inne - czyli jak widać to zaburzenie ma wiele więcej składowych, które bardzo silnie wpływają na obcowanie z taka jednostka. 

Czego pragnie osoba, która jest rozchwiana emocjonalnie?

Jeśli chodzi o to, czego pragnie, to przede wszystkim równowagi emocjonalnej,  która jest poza jej zasięgiem. Tak skrajne emocje bardzo wyczerpują jednostkę,  a także najbliższe otoczenie.

Jak budować relacje z taką osobą? Czy to ma w ogóle sens? Przecież prawie non stop będziemy narażeni na jakieś ekstremalne przerywniki życia...  

Życie z taką osobą jest pełne skrajności, ciągle niepewne, to jak narkotyk, który uzależnia drugą osobę od tak skrajnych emocji. Pytanie, co daje zatem tej drugiej osobie życie z osoba chwiejna emocjonalnie albo z osobą z pogranicza… 

W jej rozumieniu świat jest czarno – biały, dobry – zły? 

Generalnie tak. Nie ma w tym świecie szarości.

Gdzie są główne przyczyny problemu? 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ponieważ  jeśli chodzi o osobowość borderline - jest ciągle badana. Przyczyną mogą być doświadczenia z dzieciństwa, opuszczenie przez najbliższych, zespół stresu pourazowego, kryzys rozwojowy i inne.

W jaki sposób bronić się przed osobą chwiejną emocjonalnie? 

Przede wszystkim nie można pozwolić by ktoś taki zdominował nasze życie. Trzeba jasno ustalić sztywne granice. Korzystać z pomocy innych, dbać o siebie... I pamietać, że takie osoby są nienasycone miłością…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger