środa, 28 kwietnia 2021

Cena za piękno?

Psychologowie zgodnie podkreślają, że nie możemy dać szczęścia innym, jeśli wpierw nie odkryjemy go w sobie. Podobnie jest z pięknem – możemy co kilka tygodni korzystać z bogatej oferty salonów urody i klinik medycyny estetycznej, wierząc, że lekarze – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki sprawią, że z gabinetu wyjdziemy idealnie piękne, przez co znikną problemy z akceptacją siebie. Nic bardziej złudnego. Piękno jest w nas i nawet najdroższe zabiegi, przeprowadzane przez najbardziej znanych lekarzy nie sprawią, że będziemy doskonale piękne, jeśli nie mamy świadomości swojej niepowtarzalności i piękna, które powinniśmy pielęgnować w sobie.   

pixabay.com/pl/

Medycyna estetyczna z pewnością ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Chociaż przed laty przeznaczona przede wszystkim dla ludzi, którzy znani byli z pierwszych stron gazet – dziś staje się dostępna dla każdego. Nie tylko ze względu na różnego rodzaju zabiegi, ale i ich cenę. – Kilkanaście lat temu medycyna estetyczna nie była tak popularna jak dziś. Pierwsi pacjenci przychodzi na konsultacje i zabiegi lekko zawstydzeni. Oprócz chęci poprawy wyglądu, bardzo obawiali się odbioru społecznego i informacji, iż ulegają pokusie popraw urody – mówi dr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas z Kliniki Medycyny Estetycznej Look-Medica w Łodzi.   

Marzeniem wielu osób jest to by wyglądać jeszcze młodziej i lepiej, w efekcie czego decydują się na zabiegi, które opóźnią proces starzenia się skóry. Można sobie kupić marzenia? – Niestety, kupić marzeń nie można, ale można zdobyć środki, które pomogą w ich osiągnięciu. Jeśli marzenie jest nierealne, jak właśnie chęć bycia doskonale pięknym, chociaż wiadomo, że piękno jest względne, to dążenie do realizacji takiego marzenia staje się przyczyną cierpienia – tłumaczy Filip Kołodziejczyk, psycholog, trener, psychoterapeuta.    

Jednak nie ma się co oszukiwać – w wielkim mieście, o wiele bardziej niż w mniejszych miejscowościach czy wsiach – poza naszym talentem i doświadczeniem, także i wygląd ma znaczenie. - Obecny świat wymaga od nas dobrego, efektownego wyglądu. Postrzeganie ludzi jest w pierwszej kolejności emocjonalno – zmysłowe, a  dopiero później jesteśmy postrzegani poprzez pryzmat rozumu i doświadczenia. Możemy się z tym nie zgadzać, ale badania psychologiczne to potwierdzają – mówi dr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas. 

O ile zabiegi inwazyjne mogą zniechęcać szczególnie młode kobiety, to są wskazania, by zabiegów nie odkładać jeśli mamy do czynienia chociażby z bardzo uciążliwymi zmianami potrądzikowymi. Co do tego lekarze są zgodni. Kiedy można zacząć korzystać z zabiegów medycyny estetycznej? – Zacząć można od młodych lat, ale zależy który zabieg konkretnie. Jeśli na przykład młoda osoba ma trądzik i blizny potrądzikowe lub świeże rozstępy to trzeba działać natychmiast – przekonuje dr Krzysztof Gojdź, jeden z najlepszych lekarzy medycyny estetycznej w Polsce, założyciel Holistic Clinic w Warszawie oraz Revive Clinic w Miami Beach. – Z zabiegów medycyny estetycznej korzystają coraz młodsi pacjenci. Osoby dorosłe proszą o poprawę kształtu ust, korekcję zmarszczek, poprawę jakości skóry. W każdym wieku ludzie posiadają potrzeby poprawy swojego wyglądu – mówi dr n. med. Adamiak-Kardas.    

Cena za piękno? 

Człowiek dąży do tego, by wyglądać jak najlepiej, aby poprawić komfort życia. To źle? – Sama chęć  poprawy wyglądu nie jest niczym złym, na przykład jeśli ktoś uległ wypadkowi albo jego fizjonomia uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie, powoduje stałe poczucie wstydu i cierpienie – mówi Filip Kołodziejczyk. - Niestety, zbytnio folgując swojej własnej próżności, łatwo jest popaść w pułapkę. Zgodzie z zasadą Chanel: „Czasem mniej czyni więcej” – podkreśla dr n. med. Adamiak-Kardas.  

A drożej? Czy znaczy mniej skutecznie? Dużą popularnością cieszą się – szczególnie wśród młodych kobiet, ale i mężczyzn – zabiegi wykonywane laserem. - Młodzież z dokuczliwym trądzikiem często korzysta z zabiegów przeciwtrądzikowych, łączonych technik światła IPL lub LED z peelingami medycznymi. Zabiegi znacząco poprawiają wygląd skóry. Młode osoby z bliznami potrądzikowymi uzyskają poprawę wyglądu skóry po cyklu zabiegów i niewielkiej korekcie niektórymi preparatami kwasu hialuronowego – mówi dr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas, właścicielka Kliniki Medycyny Estetycznej Look-Medica w Łodzi.     

Dobre samopoczucie to chyba jedna z największych motywacji, jeśli chodzi o chęć poprawienia w sobie „czegoś”, za pomocą medycyny estetycznej? -  Zazwyczaj „poprawiając” coś w sobie zewnętrznie, chcemy poprawić to, co wewnątrz, czyli nasze samopoczucie, sposób postrzegania siebie. Niestety, może to prowadzić do nieustającej pogoni za niedostępną doskonałością, czy wieczną młodością, co jest już problematyczne – podkreśla psycholog Filip Kołodziejczyk. Problematyczne jest  również i to, że pacjenci nie są uczciwi względem lekarza. Co może spowodować celowe ukrywanie informacji zdrowiu? – Zdarzają się pacjenci, którzy zatajają informacje o swoim stanie zdrowia. Już Hipokrates mówił: „Pamiętaj iż twoi pacjenci kłamią”. Pacjenci nie mówią o przebytym leczeniu hormonalnym, onkologicznym. Nieświadomie przychodzą na zabiegi podczas infekcji – mówi dr n. med. Adamiak-Kardas.   

Jednak są i tacy, którzy do gabinetu przychodzą z własnym pomysłem na nowe ciało. Czasami, co gorsza – nie dają lekarzowi dojść do głosu, przekonani, że wiedza co im do szczęścia jest potrzebne. Co Pan robi w sytuacji kiedy przychodzi kobieta, która ma swój pomysł na wygląd, ale nie zawsze jego realizacja jest możliwa? – Zawsze wysłuchuję tego pomysłu, a później przedstawiam swoją opinię i rozmawiamy na temat czy i jak mogę pomóc – mówi dr Krzysztof Gojdź. 

A jeśli lekarz odmówi wykonania wymarzonego zabiegu? Może znajdzie się jednak ktoś, kto to marzenie spełni... Może tanim kosztem, bez wystarczających kompetencji, a może i od razu w pakiecie będą powikłania, ale czy nasza nowa, wymarzona twarz nie jest tego warta? - Ryzyko wystąpienia powikłań po wykonanym zabiegu przez osobę bez dogłębnej wiedzy anatomicznej jest duże – przestrzega dr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas. – Co miesiąc zgłaszają się do mnie pacjenci z powikłaniami po źle wykonanych zabiegach – dodaje lekarz. 

Są proste sposoby by sprawdzić miejsce w którym chcemy poddać się zabiegowi. - Wymagajmy podania certyfikowanych, medycznych preparatów. Zwróćmy uwagę na to, kto i w jakich warunkach wykonuje zabieg. Ważne jest również i to, czy po zabiegu otrzymamy opiekę i możliwość kontaktu z osobą, która zabieg wykona. Przestrzeganie tej prostej zasady pozwala na bezpieczne i bezstresowe cieszenie się z dobrodziejstw medycyny estetycznej – zachęca dr n. med. Magdalena Adamiak-Kardas.   

Delikatność i siła 

O. Łukasz Buksa OFM – franciszkanin, duszpasterz młodzieży, rekolekcjonista, autor tekstów, w jednej ze swoich książek napisał, że każdy prawdziwy mężczyzna powinien mieć kobietę. Byłby to słowa, które wypowiedział o. Jan Góra, do pewnego małżeństwa. – Oczywiście w przypadku zakonnika czy księdza powinna to być Matka Boża albo jakaś inna święta – mówi zakonnik. – Wybrałem trzy: Faustynę, Klarę i Hildegardę. Klara – uczy mnie czystości relacji, jak pokazywać jej piękno, jak zachwycać kobiety taką relacją. Hildegarda – uczy mnie siły. Wszyscy kojarzą ją jako zielarkę, a to była tylko jedna z jej pasji. Stworzyła tak piękne muzyczne dzieła! Ujmuje mnie jej rozumienie muzyki, o której mówiła, że jest czystym odzwierciedleniem z raju. Faustyna uczy mnie delikatności serca dla Boga, dla człowieka, dla siebie w duchu miłosierdzia – wyjaśnia o. Łukasz Buksa OFM.           

Jestem piękna! 

My, kobiety, bardzo często przeglądamy się w lustrze i potrafimy dotrzeć nawet najmniejsze mankamenty urody, dla innych niedostrzegalne. Nie zawsze jednak potrafimy zaakceptować zmieniające się ciało. - Ciągle mam problem z akceptacją. Kiedy zaczynamy widzieć coraz to więcej zmarszczek to najlepiej jest stracić wzrok tak trochę – śmieje się Ewa Kasprzyk, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. - Powinniśmy zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. I wcale nie mówi mi się tego łatwo, bo kiedyś byłam piękna i szczupła, ale nie mam gorszego samopoczucia teraz. Taka też jestem potrzebna. To najważniejsze  - mówi Anna Dymna, założycielka i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”.  

- Uważam, że każdy człowiek powinien dbać o siebie. Nie chodzi mi o kult ciała, ale o zdrowy i estetyczny wygląd. Każdy z nas powinien dbać o trzy obszary naszego życia: ciało, umysł, duchowość,  ale w tym wszystkim musi być równowaga. Dla mnie wizyty u kosmetyczki to drobne zabiegi, które sprawiają, że moja skóra wygląda świeżej, zdrowiej – mówi Julita, przedszkolanka z Poznania. – Nie jestem zwolenniczką zmieniania siebie na siłę: operacje plastyczne, wypełnianie zmarszczek, podnoszenie kącików ust – dodaje.     

- Medycyna estetyczna często nam, chrześcijankom, może kojarzyć się jako coś złego – poprawianie urody, poprawianie dzieła Bożego. Nic bardziej mylnego. Medycyna estetyczna stosowana z głową może nam pomóc. Pozbycie się uciążliwego trądziku, popękanych naczynek, przebarwień skóry czy zabiegi przywracające nawilżenie skóry to nic strasznego – przekonuje Paulina, rejestratorka medyczna z Warszawy. – Medycyna estetyczna może pomóc nam w usunięciu niechcianego owłosienia, zredukować rozstępy czy cellulit. Nikt przecież nie mówi o ciągłym chodzeniu i poprawiania czego się da, ale o profesjonalnej pomocy przy defektach nasze skóry – dodaje.    

- Piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach, które nosi, w jej figurze lub sposobie w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w jej oczach, ponieważ one są drzwiami do jej serca – miejsca, w którym mieszka miłość – mawiała Audrey Hepburn.   

___
Źródło: Tygodnik Idziemy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger