środa, 21 kwietnia 2021

Okna Życia

Wczoraj przechodziłam ul. Hożą, przy której znajduje się Okno Życia. Mali ludzie trafiają pod opiekę sióstr franciszkanek Rodziny Maryi 👶🍼 Kilka lat temu przygotowałam artykuł o Oknach Życia, który publikuję... Czym właściwie jest „Okno Życia”? Jest to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia są ogrzewane i zaopatrzone w dzwonek – czytamy na stronie caritas.pl 

pixabay.com/pl/ 

Okno otwiera się od zewnątrz. Jest w nim – oprócz ogrzewania – wentylacja i łóżeczko, do w którym trzeba postawić zostawia się małego przybysza. Po dwóch minutach włącza się alarm, który informuje opiekunów Okna Życia, że mają nowego mieszkańca. Dwie minuty pozwalają też matce na anonimowość – dzwonek nie włącza się natychmiast po otwarciu Okna.  

Co się dzieje z dzieckiem, które zostaje oddane do Okna Życia? 

Dziecko zostaje przewiezione do szpitala na badania. Następnie osoby, które odpowiedzialne są za Okno Życia informują o sytuacji ośrodek adopcyjny, który informację przekazuje do sądu – występuje z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka, oraz z drugą prośbą – o nadanie dziecku tożsamości. Następnie sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego. Jednak to nie wszystko. Do domu zakonnego czy Domu Samotnej Matki (miejsc, w których funkcjonuje Okno Życia) przyjeżdża również Policja – funkcjonariusze mają za zadanie zebrać informacje na wypadek, gdyby okazało się, że ktoś odebrał noworodka matce w połogu wbrew jej woli. 

Zaczęło się w Niemczech...  

Warto też przypomnieć, że pierwsze Okno Życia powstało w 1999 roku, w Niemczech. Założycielką była Gabriele Stangl – niemiecka pastorka. Okno Życia, które założyła było odpowiedzią na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte przez gwałt. Okna Życia funkcjonują także poza naszym krajem i Niemcami. Są m.in. w Czechach, we Włoszech, Rosji, Szwajcarii, Belgii, na Litwie i Słowacji. 

A u nas...  

Pierwsze Okno Życia w naszym kraju zostało otwarte przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej,  w 2006 roku. Okno to znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39. - To okno jest nauczycielem naszego społeczeństwa, aby budować w Polsce cywilizację życia. Życie jest największą wartością i trzeba je bronić od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystości przed pierwszym w Polsce Oknem Życia (Źródło: polskiedadio.pl).  

Pozostawienie czy porzucenie dziecka w Oknie Życia nie jest traktowane jako przestępstwo. Każde dzieciątko w Oknie Życia to tragiczna decyzja matki. Dzięki Okienkom Życia – setki dzieci na świecie - żyje. 

___
Źródło: magazynfamilia.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger