sobota, 5 czerwca 2021

Jak przygotować się do opalania?

Słońce wywołuje przebarwienia i przyspiesza starzenie się skóry. Promieniowanie UV jest szkodliwe. Wyzwala większą ilość wolnych rodników, cząsteczki tlenu atakują prawie wszystkie składniki tkanek. Działają one na gęby w każdej komórce. Po pewnym czasie mogą doprowadzić do raka skóry. Jak wobec tego przygotować się do opalania? 

pixabay.com/pl/

Przede wszystkim odpowiednią dietą. Do jadłospisu dodajemy pomarańczowe i czerwone owoce i warzywa: pomidory, morele, brzoskwinie, pomarańcze, marchewki. Stosujemy również odpowiednie kremy. Ograniczamy więc te, które zawierają retinoidy i kwasy hydroksylowe. Dlaczego? Latem skóra, która poddana jest działaniu kwasów staje się cieńsza i bardziej delikatna. Czyli również jest bardziej podatna na niekorzystny wpływ promieni słonecznych. Unikamy również zabiegów kosmetycznych, zwłaszcza laserowych, peelingów chemicznych.

Kremy ochronne nakładamy w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie, czyli na około 30 minut przed opalaniem. Na ciało – 30 ml, na twarz i szyję – 2,5 ml.  Kremy chronią przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego. Jeśli chodzi o wybór odpowiednich kremów – zasada jest prosta: im jaśniejsza skóra – tym silniejszy filtr należy stosować. A im wyższa ochrona – tym lepiej. Będą gwarancją także pięknej, równomiernej i trwałej opalenizny. I znowu – musimy zachować umiar! Unikamy wylegiwania się na słońcu (choć jest to tak przyjemne!) zwłaszcza między 11.00 a 15.00. 

A jeśli już wychodzimy z mieszkania, sprawdźmy czy mamy ze sobą okulary przeciwsłoneczne, coś na głowę. Leżenie na słońcu poprawia nastrój, ale pamiętajmy – umiar, umiar... 😎

Witamina D pozytywnie wpływa również na układ kostny, ale nadmiar promieniowania UV przyspiesza procesy starzenia się skóry – pojawiają się zmarszczki, plamy starcze. Pamiętajmy o kremach i kosmetykach nawilżających, delikatnym natłuszczaniu. Po opalaniu oczyszczamy skórę z potu, piasku. Stosujemy balsam po opalaniu, który chłodzi i nawilża skórę.

___
Źródło: magazynfamilia.pl 

2 komentarze:

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger