poniedziałek, 15 stycznia 2018

Wybierasz sie w gory? Przeczytaj...

Napisałam ten tekst prawie rok temu, ale wciąż jest aktualny 😊 

Po pierwsze – zanim wyruszysz w drogę – dokładnie zaplanuj trasę wędrówki. Pamiętaj, aby nie sugerować się opisem letnich wycieczek – zimą mają one niewiele wspólnego, a pokonanie konkretnego odcinka może się znacznie wydłużyć, czasami nawet dwukrotnie! Zimą niezbędne jest lawinowe ABC (detektor, sonda, łopatka). Czytaj też uważnie to, co jest napisane na tablicach ostrzegawczych – nie stoją tam dla dekoracji 😎


Jeśli koniecznie chcesz wybrać się na dłuższą wycieczkę – warto więc wyruszyć wcześnie rano, aby przed zmrokiem być już w schronisku. Wybierz taką trasę, która będzie dostosowana do Twojej kondycji. Nie wybieraj trasy, która może być zbyt trudna! W góry zawsze lepiej i bezpieczniej wybrać się w kilka osób.

Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Oblodzenia, lawiniaste żleby i strome stoki mogą być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego zdrowia. Licz się również z tym, że w górach mogą pojawić się nagłe opady śniegu, szybki spadek temperatury czy silny wiatr. To znowu spowoduje ograniczoną widoczność i utrudni orientację w terenie. Może być to groźne dla Twojego życia.

Jeśli nie będziesz odpowiednio przygotowana – mogą pojawić się problemy na trasie. Zanim wybierzesz sie na szlak - najlepiej sprawdź na stronie GOPR-u prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego. Ostatecznie – zrezygnuj z wędrówki. O ile to możliwe poruszaj się znakowanymi szlakami letnimi.

Ubierz się odpowiednio do aktualnych warunków atmosferycznych – ciepło i wygodnie. Spakuj do plecaka apteczkę pierwszej pomocy – nie zapomnij o kocu termicznym! Pamiętaj też aby przed wyruszeniem na szlak naładować baterię w telefonie. Pamiętaj aby zabrać ze sobą latarkę – w razie potrzeby będziesz mogła nadać sygnał SOS. Wpisz do telefonu numery ratunkowe: 601 100 300 lub 985.

Zostaw też w schronisku informację o której godzinie planujesz wrócić i gdzie się udajesz. Jeśli z jakiegoś powodu zmienisz plan wyprawy – nie zapomnij powiadomić o tym w schronisku. Zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt. Jeśli czegoś Ci zabrakło – bez problemu wypożyczysz brakujący sprzęt w schronisku. Jednak ani z Twoim sprzętem, ani wypożyczonym – nie kupisz umiejętności posługiwania się nim.

Zanim wyruszysz w góry – zjedz porządne śniadanie. Termos z ciepłą herbatą i jedzenie energetyczne niech Ci towarzyszy podczas wędrówki! Pamiętaj również o tłustym kremie do twarzy, który zabezpieczy skórę przed mrozem i słońcem.

Góry nic nam nie zrobią dopóki sami na nie nie wejdziemy. Przede wszystkim – zdrowy rozsądek! I baw się dobrze, najlepiej z grupą przyjaciół – zawsze bezpieczniej i radośniej 😎😎😎

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

2 komentarze:

  1. Doskonale, że Niedoskonała o tym pisze! :)
    Przede wszystkim to wstawanie i wyrzuszanie wcześnie rano. To wielka nieodpowiedzialność, zupełnie nie przewidując skutków swojego zachowania, wybierać się w góry w późniejszych godzinach. I później słyszymy o nieprzygotowanych turystach, którzy utkwili wieczorem nad Morskim Okiem...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem z czego to wynika, ale mam wrażenie, że nie szanujemy swojego życia... A przecież jest takie piękne!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger