piątek, 1 czerwca 2018

Skąd się biorą problemy ze snem?

Każdy zbliżający się wieczór powoduje stres i podenerwowanie? O ile kilka bezsennych nocy możemy jeszcze uznać za normę, to w przypadku długiej bezsenności – należy udać się do specjalisty. Pamiętaj, że bezsenność w długim czasie jest uciążliwą i niebezpieczną dolegliwością. Blisko 40 proc społeczeństwa w naszym kraju narzeka na problemy związane ze snem.


Co burzy spokojny wypoczynek? Skąd się bierze bezsenność? Jak z nią walczyć? Nasz organizm potrzebuje się przecież zregenerować i nabrać sił na nowy dzień. 

Po pierwsze STRES spowodowany np. żałobą, zmianą pracy, egzaminem – to przyczyny przemijającej bezsenności. Najlepiej nauczyć się włączyć ze stresem, ale pomocne będą też chwila wyciszenia czy relaksująca kąpiel.

BÓL – jest drugą, najczęstszą przyczyną (zaraz po stresie) bezsenności. Wywołuje zaburzenia koncentracji, powoduje trudności w logicznym myśleniu, ogólne zmęczenie oraz obniżenie zdolności intelektualnych. Jednym z najczęstszych rodzajów bólu przewlekłego jest ból kręgosłupa.

Kolejną przyczyną, która wpływa na jakoś naszego snu jest zażycie NAPOJÓW Z KOFEINĄ. Zaliczają się  do nich: kawa, coca – cola, mocna herbata i napoje energetyzujące. Negatywne działanie kofeiny to zaburzenia snu, kłopoty z zaśnięciem, redukcja całkowitego czasu snu, skrócenie czasu snu głębokiego. W wysokich dawkach pojawia się biegunka, pocenie się, wymioty, szybkie bicie serca, przyspieszenie oddechu, drgania mięśni.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA -  jest istotna w przypadku, kiedy chcemy się cieszyć pełnią zdrowia i udanym wypoczynkiem w nocy. Zmęczenie fizyczne korzystnie wpływa na sen, ale nie możemy pozwalać sobie na zbyt duży wysiłek fizyczny na mniej niż trzy godziny przed snem. 

Inną przyczyną bezsenności mogą być  ZMIANY POZIOMU HORMONÓW. Wahania poziomu hormonów mają duży wpływ na jakość snu, jednak najbardziej narażone na problemy ze snem są kobiety w czasie cyklu miesiączkowego, ciąży, w okresie poporodowym i podczas klimakterium.

Także ZAŻYWANIE LEKÓW może mieć wpływ na jakoś naszego snu. Głównie chodzi o leki odchudzające, środki hormonalne, które mimo wszystko najlepiej zażywać rano. Warto w tym miejscu przypomnieć, że „Leki to nie cukierki, zażywanie ich wcale nie jest nieszkodliwe” – dr Belleville, profesor na Universite Laval w Kanadzie.

I na koniec zdaje się oczywiste, ale OBFITE POSIŁKI znacząco „odbijają się” na nasze wyspami czy raczej nie-wyspanie. Bezwzględnie unikamy białego pieczywa i mięsa! Również niewielkie ilości kawy, herbaty, alkoholu nie są wskazane na krótko przed snem. Alkohol sprzyja senności, ale na krótki czas. Po przebudzeniu będziemy mieli problem aby znowu zasnąć.   

To jednak zaburzenia psychiczne: stany depresyjne, psychozy, zaburzenia lękowe i zaburzenia osobowości są najczęstszymi przyczynami bezsenności.   

Zanim położysz się do łóżka – zadbaj o nastrój. Wyłącz główne światło, wyłącz sprzęty. W ten sposób przygotujesz mózg do fazy snu. Pamiętaj, że optymalna temperatura dla dobrego snu to 18 – 20 st. C. Jak ognia unikaj tłustego jedzenia na chwilę przed snem! I pamiętaj, że "jaka pościel - takie sny" - więc warto czasem pomyśleć o nowym komplecie pościeli 🎁 

___
Źródło: magazynfamilia.pl
Fot.: archiwum prywatne 

2 komentarze:

  1. Ciekawy wpis!
    Ja jeszcze unikam węglowodanów prostych przed snem bo wtedy odrazu mój organizm się rozbudza.
    Ale to już każdy musi obserwować swój organizm a najlepiej wyregulować go systematycznością i pewną wieczorną rutyną. (np, chodzić spać o stałej porze) ale nie zawsze jest to możliwe :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję 😊 Tak, masz rację - trzeba obserwować organizm, ale też są takie wieczory kiedy - przynajmniej ja - nie potrafię żyć bez czekolady 😎

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger