wtorek, 12 czerwca 2018

Przyjaźń to "coś" więcej...

Mówi się, że Przyjaciele to rodzina, którą sami sobie wybieramy 😊 I coś w tym jest! Komu z nas zależy na byle jakich relacjach? Kto z nas nie przywiązuje żadnej uwagi do tego na jakim poziomie jest konkretna relacja? Jednak w przyjaźni dzieją się różne czary - mary, które może w konkretnym momencie świadczą bardziej o zerwaniu relacji niż jej pielegnowaniu, ale czy to nie jest tak, że im większe scięcie - tym wartościowsza przyjaźń? Oczywiście warunkiem jest dobro i uczciwość, bo bez tej podstawy nie ma sensu zaczynać jakiejkolwiek relacji 😊


Siedem zasad prawdziwej przyjaźni:

👉 AKCEPTACJA – prawdziwa przyjaciółka akceptuje Ciebie taką jaką jesteś. Nie wymaga, abyś się zmieniła, zmieniła swój styl, sposób bycia, zachowanie. Przyjaciel nie zmienia, nie wskazuje na nasze wady, ale widzi dużo pozytywnych cech, których może same nie dostrzegamy. W obecności przyjaciela czujemy się świetnie.
👉 SZCZEROŚĆ – mimo że trudna, ale konieczna. Przyjaciel mówi jak jest, chce pomóc, abyśmy w przyszłości dokonywały lepszych i dobrych wyborów.
👉 NA DOBRE I NA ZŁE – przyjaciel będzie z nami nie tylko wtedy kiedy wszystko układa się dobrze, ale będzie zwłaszcza wtedy kiedy jesteśmy załamane, smutne, zranione przez kogoś. Przyjaciel nie jest zazdrosny o nasze szczęście i sukcesy, ale cieszy się razem z nami.
👉 PRZEBACZENIE – w prawdziwej przyjaźni przebaczanie sobie sprzeczek i nieporozumień jest oczywiste. Przyjaciel się nie obraża, choć ma prawo mieć focha.
👉 BEZ TAJEMNIC – chociaż wie o nas prawie wszystko – potrafi dochować tajemnicy. Przyjaciel skorzysta z dobrej rady, ale nigdy nie zrobi niczego wbrew nam.
👉 SAMOPOCZUCIE – potrafi nas podnieść na duchu kiedy jest nam źle, kiedy nie mamy już nowej energii do działania. To przyjaciel daje nam energię, daje – nie zabiera.
👉 SPOTKANIE W POŁOWIE DROGI – nie musi odzywać się pierwszy, i mimo że nie zawsze jest czas na kawę – przyjaciel zawsze jest obecny w naszym życiu.

Przyjaźń buduje zaufanie i więź emocjonalną. Cechy charakterystyczne dla przyjaciół to: prawdomówność, dyskrecja, wsparcie, zaufanie, dobrotliwość, równość pozycji, wzajemna pomoc, wspólna aktywność, prawo do przemilczenia niektórych spraw. Relacje przyjacielskie wzmacniają również poczucie własnej wartości, motywują do działania i dostarczają energii.


Wpływ przyjaźni na zdrowie:

🌸 ludzie, którzy mają przyjaciół łatwiej zrywają z nałogami i rzadziej też do nich wracają,
🌸 łatwiej podejmują decyzje o odchudzaniu,
🌸 mają większą odporność organizmu,
🌸 częściej zapinają pasy bezpieczeństwa.

___
Źródło: magazynfamilia.pl
Fot.: pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger