sobota, 1 września 2018

Okna Życia. Czym są?

Czym właściwie jest „Okno Życia”? „Jest to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażają jego życia i zdrowia. Okna życia są ogrzewane i zaopatrzone w dzwonek” – czytamy na stronie caritas.plOkno otwiera się od zewnątrz. Jest w nim – oprócz ogrzewania – wentylacja, i łóżeczko, do którego trzeba postawić małego przybysza. Po dwóch minutach włącza się alarm, który informuje opiekunów Okna Życia, że mają nowego mieszkańca. Dwie minuty pozwalają też matce na anonimowość – dzwonek nie włącza się natychmiast po otwarciu Okna.

Co się dzieje z dzieckiem, które zostaje oddane do Okna Życia?

Dziecko zostaje przewiezione do szpitala na badania. Następnie osoby, które odpowiedzialne są za Okno Życia informują o sytuacji ośrodek adopcyjny, który informację przekazuje do sądu – występuje z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka, oraz z drugą prośbą – o nadanie dziecku tożsamości. Następnie sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego. Jednak to nie wszystko. Do domu zakonnego czy Domu Samotnej Matki (miejsc, w których funkcjonuje Okno Życia) przyjeżdża również Policja – funkcjonariusze mają za zadanie zebrać informacje na wypadek, gdyby okazało się, że ktoś odebrał noworodka matce w połogu wbrew jej woli.

Zaczęło się w Niemczech...

Warto też przypomnieć, że pierwsze Okno Życia powstało w 1999 roku, w Niemczech. Założycielką była Gabriele Stangl – niemiecka pastorka. Okno Życia, które założyła było odpowiedzią na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte przez gwałt. Okna Życia funkcjonują także poza naszym krajem i Niemcami. Są m.in. w Czechach, we Włoszech, Rosji, Szwajcarii, Belgii, na Litwie i Słowacji.

A u nas...

Pierwsze Okno Życia w naszym kraju zostało otwarte przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej,  w 2006 roku. Okno to znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39. – To okno jest nauczycielem naszego społeczeństwa, aby budować w Polsce cywilizację życia. Życie jest największą wartością i trzeba je bronić od chwili poczęcia, aż do naturalnej śmierci – mówił Kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystości przed pierwszym w Polsce Oknem Życia (Źródło: polskiedadio.pl).
Statystyki za 2016 roku informują o 58 Oknach Życia, które funkcjonują w kraju. Pozostawiono w nich ponad 90 niemowlaków.

Pozostawienie czy porzucenie dziecka w Oknie Życia nie jest traktowane jako przestępstwo. Każde dzieciątko w Oknie Życia to tragiczna decyzja matki. Dzięki Okienkom Życia – setki dzieci na świecie - żyje.

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger