sobota, 11 stycznia 2020

Kompleks Kopciuszka. Bajkowe życie?

Wszyscy wiemy kim był Kopciuszek i jak odmieniło się jej życie, kiedy poznała przystojnego księcia. Wiemy też, że życie to nie jest bajka i trzeba twardo stąpać po ziemi. Można oczywiście marzyć o księciu z bajki, tylko czy mamy gwarancję, że kiedy już go poznamy – nasze życie zmieni się całkowicie, na lepsze i piękniejsze?


Kim są współczesne Kopciuszki? – To kobiety, które nie potrafią być niezależne. Nawet jeśli wyjdą z jednego nieszczęśliwego związku, często szybko znajdują się w kolejnym. Nie potrafią być samodzielne, mają problemy z podejmowaniem decyzji. W związku z tym potrzebują mężczyzny, który o nie zadba i będzie dla nich oparciem – tłumaczy Ewa Guzowska – psycholog, psychoterapeuta, coach.

Psychologowie zgodnie podkreślają, że to w jaki sposób zostaliśmy wychowani, ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie.  – Dzieciństwo wpływa na postrzeganie siebie i siebie w świecie. Pozostawia trwały ślad w dorosłym życiu kobiety. Jeśli dziewczynka od dziecka słyszy, że jest księżniczką – może oczekiwać księcia na białym koniu, które odmieni jej życie – wyjaśnia Ewa Guzowska.

W rezultacie kobieta uzależnia swoje szczęście od mężczyzny, który ma jej zapewnić komfort i poczucie bezpieczeństwa. Deprecjonuje swą pozycję społeczną uznając, że jest zależna od mężczyzna, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. – Kompleks Kopciuszka wynika przede wszystkim z obawy przed niezależnością w stosunku do otoczenia, a tym samym czyni dziewczynę/kobietę całkowicie zależną do partnera – wyjaśnia Ewa Guzowska.

Zbyt często zapominamy, że aby szczęście dać – same musimy je w sobie odnaleźć! 😊

___
Źródło: o-you.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger