piątek, 3 stycznia 2020

Nowy Rok - Nowa dieta?

Modne diety - przygotowałam ten artykuł dla jednego z portali, ale sama jakoś szczególnie do diet nie jestem przekonana. Wynika to przede wszystkim z tego, że dużo wyjeżdżam i bardzo często na śniadanie jem ciasto czy wafelka... Poza tym bardzo często pracuję do późnych godzin wieczornych i też coś jeszcze jem. Może w Nowym Rokiem i ja podejmę wyzwanie zdrowego odżywiania się...     Dieta paleo, pudełkowa, bezglutenowa – to tylko trzy z najbardziej modnych diet, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Każda ma inne wady i zalety, ale czy każda przyniesie oczekiwany rezultat?

🍌🍎🍈🍇🍉🍐 Dieta paleo

W diecie tej sposób żywienia oparty jest przede wszystkim na naturalnych produktach i nieprzetworzonej żywności. Dieta paleo zwana jest dietą człowieka epoki kamiennej. Nie jest jednak odpowiednia dla wegetarian i wegan. W jadłospisie zawiera dużo ryb i mięsa, ale nie zawiera podstawowych produktów takich jak np.: pieczywo czy przetwory mleczne. Można jeść jajka, orzechy, nasiona, owoce morza, mięso drobiowe. Ograniczyć powinno się np.: orzeszki ziemne, sól, produkty mleczne, ziemniaki i inne warzywa, które zawierają dużo skrobi. Ogromną zaletą diety jest wyeliminowanie żywności wysoko przetworzonej i ograniczenie tzw. pustych kalorii. 

🍒🍓🍍🍑🍐🍉 Dieta pudełkowa 

Jedna nie tylko z najpopularniejszych, ale i najdroższych diet. Ogromną zaletą diety pudełkowej jest to, że jest wygodna, przez co zyskujemy więcej czasu, którego nie musimy poświęcać na zakupy i przygotowywanie posiłków. Stosowanie diety pudełkowej pomaga zredukować masę ciała i oczyścić organizm. Jedną z wad diety jest jej duży koszt i rozbieżności w jakości i smaku konkretnych produktów.   

🍓🍍🍑🍇🍎 Dieta bezglutenowa 

Przede wszystkim jest to dieta, która jest bardzo trudna w stosowaniu. Wymaga wyeliminowania produktów, które zawierają gluten – zarówno w produktach naturalnych jak i przetworzonych. Wskazań do stosowania diety jest kilka, należą do nich m.in.: schorzenia autoimmunologiczne, choroba Duhringa, alergia na gluten oraz choroby neuropsychiczne.

Do żywności naturalnie bezglutenowej zaliczamy m.in.: ryż, kukurydzę, ziemniaki, ryby, jajka. Jednak trzeba pamiętać, że np. płatki śniadaniowe kukurydziane mogą zawierać słód jęczmienny. Warto zwracać też uwagę na konserwy rybne i mięsne oraz sery pleśniowe. Dietę bezglutenową najlepiej rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem.

Zanim zdecydujemy się na konkretną dietę to musimy wiedzieć, że powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Najlepiej jednak nie ryzykować, nie eksperymentować z dietami i udać się do dietetyka, który dobierze właściwą dla nas dietę. 

___
Źródło: o-you.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger