sobota, 28 października 2017

[WYWIAD] Emocje. Po co nam one?

Temat emocji od czasu do czasu pojawia się na moim blogu, ponieważ jest to temat niezwykle ważny. I chociaż może zbyt często nie potrafimy się ogarnąć w emocjach - konieczne jest nauczenie się o nich mówić... również dla własnego dobra, ale oddaję głos specjalistce - Ewie Guzowskiej - psycholog, psychoterapeuta, coach  Pani Ewo, co jest istotą emocji?

Istotą emocji jest to, że wszyscy odczuwamy różne emocje. Należą do nich m.in. radość, smutek, złość, gniew, wstyd i inne. Psychologia nie daje jednoznacznego wyjaśnienia skąd się biorą, zależy to od podejścia. Emocje nie są ani dobre ani złe, choć oczywiście część z nich – może być bardzo trudnych. Jeśli spojrzymy na nie w taki sposób - być może będzie łatwiej się im przyglądać, a nie uciekać od nich. Jeśli tylko im pozwolimy - przyniosą nam bardzo istotne informacje o kierunku naszego życia np. czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy rozsądniej byłoby się wycofać.
Niestety na skutek traumatycznych doświadczeń życiowych, obrony są tak wielkie, że trudno je odczuwać. Niektórzy twierdzą, że emocje do niczego nie są potrzebne.
Na jakimś etapie życia może to pomaga przetrwać, ale z pewnością - nie żyć pełnią życia. Emocje nadają sens życiu, stanowią o jego nieograniczonych poziomach, głębokościach i wglądach. Przede wszystkim pozwalają poznać nam: SAMEGO SIEBIE. Wiem, że może brzmi to zbyt prozaicznie – taka jednak jest rzeczywistość. Nie poznamy siebie za pomocą umysłu, ponieważ umysł zniekształca rzeczywistość. Emocje – pomagają się w nią zanurzyć, głębiej i coraz głębiej. Wówczas – zadziwia nas niesamowita magiczna strona życia.

Emocje są niezbędnym elementem naszej psychiki. Jakie są ich zadania, do czego są nam potrzebne?

Uważam, że życie bez emocji trudno nazwać życiem, raczej pewnego rodzaju przetrwaniem. To emocje nadają życiu niepowtarzalnego smaku, posmaku, kolorytu. Kiedy zakochujemy się, nie wiemy dlaczego – umysł nie zna na to odpowiedzi. A my czujemy się zakochani… czy może być coś piękniejszego? To uczucie, które nadaje niesamowitą wartość życiu, to miłość... z różnymi blaskami i cieniami… a jednak tak ważna. Emocje mówią nam z kim czujemy się dobrze, a z którymi nam nie po drodze. Zdecydowanie skracają czas operacyjny – nasz umysł, potrzebowałby głębszej analizy – wypadkowa zwykle nie jest zadawalająca. Emocja, która się pojawia – w sekundzie – jest nośnikiem bezcennej dla nas informacji. Jednej jedynej właśnie dla nas. Jest niepowtarzalna i jedyna dla każdego.

Jakie elementy składają się na powstanie w nas emocji?

Można powiedzieć tu o elementach werbalnych i niewerbalnych. Do tych werbalnych możemy zaliczyć język, którym się posługujemy. Natomiast do tych niewerbalnych - intonację, siłę głosu, mimikę twarzy, gestykulację.

Do czego doprowadzić może nadmierne przeżywanie emocji o znaku ujemnym?

Jeśli pojawiają się negatywne emocje, należy je rozpoznać i najlepiej dotrzeć do źródła skąd się wzięły. Czy emocje, które przeżywamy mają związek z aktualną sytuacją, czy nie? Ważna jest umiejętność obserwowania i nazywania emocji. Jeśli poddamy się im, poprowadzą nas dalej i kiedy dojdziemy do źródła – wówczas – nastąpi uzdrowienie negatywnych emocji, ale ważne by nie uciekać.

A jeśli chodzi o emocje pozytywne? Jaka jest ich cecha charakterystyczna?

Emocje pozytywne to niesamowita siła napędowa w naszym życiu. Motywują nas do działania, sprawiają, że każdy dzień może być inspirujący, piękny i niepowtarzalny. Tak naprawdę wszystko dzieje się przecież w nas samych. A to, co się dzieje ma bezcenną wartość w naszej wędrówce zwanej życiem.


Największy wpływ mamy na emocje wewnętrzne?

Tak, na te emocje mamy wpływ tylko my sami. To od nas zależy jak głęboko odważymy się wejść w ten nasz emocjonalny świat. A kiedy się odważymy, żadna siła nas przed tym nie powstrzyma. Psychoterapia oferuje tu pomoc i wsparcie, by nie być w tym samemu. Praca i tak należy do nas samych, wówczas możemy stawać się kreatorami swojego życia. A czy jest coś piękniejszego niż życie?

Tłumienie i nieprzyznawanie się do przeżywanych emocji – czy to jest dobry wybór?

Generalnie brak kontaktu z emocją czyni nas bardziej „ludzkimi ludźmi”. Jesteśmy żywi, kiedy nasze emocje są żywe, żyją, zmieniają się, a tym samym są najpewniejszym kierunkowskazem w życiu. Zdarza się, że GPS – często się myli… Niewyrażane emocje mają bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychofizyczne, a jest to kluczowa sprawa, jeśli chcemy być zdrowi i szczęśliwi. Według mnie nie jest możliwe wyeliminowanie emocji.

W jakich przypadkach zachowanie zgodne z emocją może nie wystąpić?

Bywają takie emocje jak złość, która jest społecznie nieakceptowana. Ważne jednak by nauczyć radzić sobie z tą emocją, ponieważ niewyrażona ma bardzo wielką siłę rażenia. Zdarza się, że może prowadzić to do zachowań przemocowych.

Jakie zachowania zalicza się do reakcji emocjonalnych? Kiedy możemy o nich mówić?

Wyrażana radość, smutek, złość, gniew, wstyd, zazdrość, ale także wybuchy złości. Możemy je nazywać i mówić o nich tylko wtedy, kiedy pozwolimy sobie na ich czucie. Niestety wiele osób na pytanie: co teraz czujesz? - ma trudność z nazwaniem tego stanu. To jest smutne, ponieważ może wskazywać na to jak słaby kontakt mamy z samym sobą. Jak zatem możemy rozmawiać o kontakcie z innymi? To czyni nas odłączonych, oddzielonych od siebie, innych, świata…. To czyni nas nieszczęśliwych i cierpiących.

Czym charakteryzują się procesy emocjonalne?

Procesy emocjonalne charakteryzuje duża zmienność. Emocje stale się zmieniają. Samo obserwowanie tych emocji może stanowić już bardzo duży wgląd w to, co dzieje się w nas w każdej chwili. Daje możliwość rozpoznania czy to rzeczywistość czyni nas smutnymi, czy to co w sobie nosimy – czyni nas takimi? To ważna umiejętność – rozpoznawanie stanów. To może pomóc odpowiedzieć na pytanie np. czy ta zdrada nas boli, czy inne zdrady bolały nas jeszcze mocniej, tylko wówczas nie byliśmy w stanie się z tym zmierzyć…


I znowu powracamy do tego, że człowiek nie zawsze może zdawać sobie sprawę ze swoich stanów emocjonalnych. Jakie zmiany w stanie świadomości mogą wywoływać reakcje emocjonalne?

Odnosząc się do świadomości - wystarczy „pozwolić tej chwili być taką, jaką jest. To wystarczy” – to z jednej strony może wydawać się łatwe, ale takie wcale nie jest… Proszę spróbuj w tej chwili – pozwól tej chwili być taką jaką jest... A później sprawdź czy to Ci się udało… Niech to stanowi odpowiedź – prawdopodobnie będzie inna dla każdego.

Co pomaga w rozpoznawaniu swoich emocji?

W rozpoznawaniu emocji pozwala bycie uważnym. To naprawdę najlepsza droga - być zanurzonym w „tu i „teraz” – to tylko tyle, albo aż tyle…

Jedną z zasad kierowania emocjami jest prawdziwy obraz nas samych, poznanie siebie. Dlaczego jest to tak istotne?

Poznanie siebie jest tym, co kieruje i daje nam azymut – w którą stronę ruszyć, czym się zajmować, z kim być. A przede wszystkim, pozwala odkryć sens naszego istnienia, a każdego sens – jest przecież inny… Przychodzimy po coś, by coś z siebie dać… Życzę Wszystkim życia przepełnionego emocjami pozytywnymi, a gdy pojawią się negatywne – „wytropienia” – skąd się wzięły, a to będzie stanowić o naszej sile i zdrowiu…

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger