wtorek, 31 października 2017

Jak zmienia sie cialo kobiety przed okresem?

Dlaczego przed okresem mamy większy brzuch? A może któraś z nas mogła w sklepie zrobić zakupy poza kolejką? I to nie z powodu brzuszka ciążowego, ale okresowego... Tuż przed okresem nasze ciało zaczyna się zmieniać – dzięki czemu niekiedy możemy uchodzić za te, które spodziewają się dziecka...


Bóle pleców, bóle podbrzusza, bóle głowy, bolesność piersi, zaparcia, wzrost masy ciała, nerwowość, rozdrażnienie, chwiejność emocjonalna, zawieszony apetyt, spadek koncentracji – to najczęstsze objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Należy jednak dopisać jeszcze jeden objaw – bardzo często towarzyszący kobietom przed okresem – wzdęty brzuch. Nie ma w tym nic dziwnego, wiele kobiet tak ma. Choć może czasem czujemy dyskomfort się niekomfortowo, ale wiemy, że po okresie wszystko wraca do normy.

Co się dzieje?

Estrogeny – podstawowe hormony płciowe, które wytwarzają jajniki – zatrzymują wodę i sód w organizmie. Pobudzają wydzielanie wazopresyny i aldosteronu – substancji odpowiedzialnych za zatrzymanie wody i sodu. Prowadzi to do obrzęków, uczucia pełności, napięcia i bolesności piersi.

PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego prawdopodobnie jest odpowiedzią organizmu na zmiany poziomu hormonów związane z cyklem menstruacyjnym, ale dokładnie nie wiadomo jaka jest jego przyczyna.


Co zrobić aby mniej bolało?

Znalezienie odpowiednich sposobów na złagodzenie objawów będzie z pewnością wymagało metody prób i błędów, ale jednym z najprostszych sposobów, a zarazem skutecznych – jest picie dużej ilości wody i zbilansowana dieta. Często pomagają też zioła: mięta, rumianek, koper włoski, kminek, imbir. Warto sprawdzić też jak wpłynie na nasze ciało ciepły termofor. Okłady te zwykle przynoszą ulgę w bólu.

Za miesiąc znowu to samo...

Poziom estrogenów wzrasta na 8-10 dni przed miesiączką. Estrogeny zatrzymują sól i prowadzą do zwiększenia objętości płynów pozakomórkowych i pozanaczyniowych w organizmie. W tym czasie możemy przybrać na wadze nawet do 4 kg – efekt zatrzymania wody w organizmie. To nadmiar wody jest przyczyną powstania obrzęków przed miesiączką. W każdym cyklu zachodzi wiele zmian hormonalnych, ale po miesiączce wszystko wraca do normy. Także i my znowu możemy cieszyć się piękną figurą swojego ciała, bez wzdętego brzucha.

___
Źródło: magazynfamilia.pl 
Fot.: pixabay.com/pl; archiwum prywatne   

10 komentarzy:

  1. Woman's World...
    Nie lubię tego stanu przed miesiączką (choć nie zawsze dokucza). Zmiany w organizmie widzę gołym okiem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja i tak ciągle będę powtarzać, że cudownie jest być kobietą! 😊

      Usuń
  2. Nie tylko ciało się zmienia, ale i sposób myślenia ;) To piękny czas na wyciszenie i kontakt ze sobą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tekst, który doskonale opisuje dzisiejszy stan mojego organizmu... ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety rowniez tak mam, a akurat jestem przed miesiączką.. kobiety nigdy nie miały dobrze, jeszcze te bóle brzucha eh..:/

    OdpowiedzUsuń
  5. Podczas okresu ostrzegam chłopaka, że rozmowa ze mną może mieć charakter zmienny: raz będę wesoła a raz będę płakać, że jestem gruba i czemu on jest ze mną haha :D
    Ale okres jest dobrą wymówką by zjeść pizzę, jakoś bardziej się ma ochotę na niezdrowe jedzonko wtedy :)
    Pozdrawiam
    FotoHart Blog ♥

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger