sobota, 22 maja 2021

Jak dobierać kwiaty do okazji?

Kwiaty uwielbia niemal każdy. Stanowią wyjątkową dekorację domu, ale są też niezastąpionym prezentem (lub dodatkiem do prezentu) na urodziny, imieniny, rocznice; towarzyszą nam w dniu ślubu, pozwalają także bez zbędnych słów okazać  nasze uczucia, wdzięczność, gratulacje czy pamięć o kimś. Ich dobór jednak nie jest tak oczywisty, a źle dopasowane do okoliczności mogą stanowić poważne faux-pas.

pixabay.com/pl/ 

Wyznając miłość 

Z wyznaniem miłości chyba każdemu kojarzą się róże, zwłaszcza czerwone, ale warto wziąć pod uwagę także inne kolory – bowiem podobnie jak kwiaty mogą mieć wiele barw, tak i miłość może mieć wiele odcieni. Pisaliśmy o tym w artykule Walentynki. Kolory miłości.

A co z ilością kwiatów w bukiecie? Oczywiście pojedyncza róża jest w stanie powiedzieć już wiele o naszych uczuciach, ale bukiet róż ma dużo głębsze przesłanie. Ich ilość nie pozostaje tak zupełnie bez znaczenia. Wśród florystów mówi się, że na przykład 9 róż oznacza okazanie woli bycia ze sobą na zawsze, natomiast 50 znaczy pełne oddanie. A jeśli bukiet skomponowany jest w dodatku z wiecznych róż… to tylko świadczy o trwałym i głębokim uczuciu. 

Kwiaty w podzięce

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy chce komuś za coś podziękować – mamie w Dzień Matki za trud wychowania, rodzicom na swoim ślubie za miłość i wsparcie w życiowych wyborach czy promotorowi na studiach za przeprowadzenie przez proces pisania pracy dyplomowej. Podobnych okazji do podziękowań znajdzie się z pewnością więcej, ale niewątpliwie te wymienione wyżej są najważniejszymi.

Każdy z tych przypadków jest inny i każdy będzie wymagał innej „oprawy” kwiatowej. Dla mamy warto wybrać kompozycję bardziej kobiecą – doskonale w tym przypadku sprawdzi się Flower Box z hortensją, ale idealnym prezentem może być również kompozycja Duo Box Special - połączenie pięknych wiecznych róż z pudełkiem upominkowym, do którego możesz dołączyć np. wyjątkową biżuterię kwiaty jasne, w odcieniach różu, delikatnej żółci, a nawet bieli. Pamiętaj, aby kompozycja była spójna, a barwy w podobnej tonacji. Najczęściej wybierane na tę okazję są większe bukiety kwiatów, ale doskonale sprawdzą się również nowoczesne Flower Boxy. 

Nieco inaczej sprawa będzie wyglądała w przypadku podziękowań dla promotora – kompozycja z białych róż lub czerwonych goździków będzie doskonałym sposobem na wyrażenie szacunku i podzięki za wsparcie w pisaniu pracy dyplomowej. 

Urodziny, imieniny, ślub czy chrzciny – wyjątkowy prezent na wyjątkowe okazje 

Wszystkie te okazje to idealny pretekst do pokazania, jak ważne są dla Ciebie obdarowywane osoby. Warto przy tej okazji zapoznać się z symboliką kolorów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w zależności od tego, kim jest dla Ciebie obdarowywana osoba, inny kolor będzie bardziej odpowiedni do okazji. 

Symbolika kwiatów – czy ma aż tak duże znaczenie?

Czy wiesz, że wręczanym bukietem można całkiem sporo przekazać drugiej osobie? Choć nie wszyscy znają symbolikę poszczególnych gatunków kwiatów i ich barw, wiele osób w naszej kulturze jednak o tym nadal pamięta. Dlatego zanim zakupisz kwiatowy prezent rozważ, czy ten, który chcesz wybrać, będzie stosowny. 

A co z gatunkami kwiatów? Oczywiście każdy z nich coś symbolizuje, ale w tym wypadku niekoniecznie musisz się tego trzymać, możesz wybrać kwiaty, które lubi obdarowywana osoba. Wyjątkiem są chryzantemy oraz kalie – wręczając je popełniłbyś ogromną gafę, ponieważ w naszej kulturze są one kojarzone głównie z uroczystościami żałobnymi. 

Jak dobrać kolor kwiatów do okazji? 

Znajomość symboliki kolorów kwiatów ma duże znaczenie i pozwoli Ci uniknąć faux-pas. Sprawdź, który kolor będzie najlepszy:

💛 Biały – symbolizuje niewinność, czystość i szlachetność. Kwiaty wieczne w tym kolorze będą idealne na chrzest, komunię, ślub czy narodziny dziecka. Sprawdzą się też dla kobiety, do której masz neutralny stosunek (np. dla szefowej lub koleżanki z pracy).

💛 Różowy – symbolizuje uczucie przyjaźni, oznacza szczerą sympatię i oddanie. Różowy bukiet może podarować przyjaciółka przyjaciółce, będzie też pasował dla ukochanej, a także na rocznicę ślubu, Dzień Kobiet, Dzień Matki oraz chrzciny czy komunię dziewczynki. 

💛 Pomarańczowy (herbaciany) – podarowane kobiecie kwiaty w tym kolorze oznaczają nadzieję na kolejny etap związku, ale śmiało możesz je wybrać jako prezent dla mamy czy siostry. 

💛 Czerwony - ten kolor zarezerwowany jest dla uczucia głębokiej miłości, zostaw go na szczególną okazję – gdy chcesz podarować je dziewczynie. Mamie natomiast czerwone róże możesz wręczać zawsze. 

💛 Żółty – niegdyś kojarzony z negatywnymi uczuciami, dziś ma więcej pozytywnych konotacji. Żółte kwiaty śmiało możesz podarować osobie, której chcesz pogratulować sukcesu, oznacza bowiem mądrość i siłę charakteru. Unikaj go jednak w przypadku ukochanej osoby – kolor ten jest również symbolem zazdrości. 

💛 Niebieski – choć nie jest wybierany specjalnie często, warto wiedzieć, że oznacza oddanie i wierność, możesz go więc wybrać dla bliskiej osoby. Delikatny błękit sprawdzi się również jako prezent na chrzciny czy komunię dla chłopca. 

___
Źródło: rosebelle.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger