sobota, 29 maja 2021

Małe kłamstwa o odchudzaniu

Kiedy patrzymy na swoje ciało i zamierzamy zrzucić kilka kilo, pewnie w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl rezygnacja ze śniadania. Uważamy, że jeśli nie będziemy jeść śniadania – na pewno wpłynie to pozytywnie na utratę wagi, ale nic bardziej mylnego. Otóż, śniadanie to podstawowy posiłek, którego spożycie daje nam energię na najbliższych kilka godzin. Istnieje również ryzyko, że niedosyt kaloryczny w postaci braku śniadania i tak nadrobimy pod wieczór, tyle, że nie będzie to nic zdrowego, ponieważ prawdopodobnie pochłoniemy duże ilości słodyczy czy chipsów. 

pixabay.com/pl/

Kolejnym mitem na temat odchudzania są spacery, które podobno mają gwarantować spadek masy ciała, ale nie jest to możliwe podczas krótkich spacerów w wolnym tempie, ponieważ spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się po ok. 30 minutach dość intensywnego treningu. Jeśli spacerujemy – spalamy przede wszystkim węglowodany. Z pewnością jednak podczas intensywnego, nawet krótkiego spaceru – poprawimy kondycję. 

Innym, nawet dość popularnym mitem jest wyeliminowanie z diety tłuszczów. Tyle, że nie chodzi o całkowite nieuwzględnianie tłuszczy, a o ich dobre rozpoznanie. „Dobre” tłuszcze to na przykład oleje, morskie ryby czy orzechy, natomiast do „złych” tłuszczy zaliczamy wszystkie te, które są pochodzenia zwierzęcego, poza rybami. Tak więc nie jest prawdą, że jeśli nie będziemy jeść produktów bogatych w tłuszcze – na pewno schudniemy. 

I jeszcze... owoce i warzywa. I znowu błędne przekonanie, że można je jeść w każdej ilości, a i tak będziemy tracić na wadze. Jak się okazuje – wcale tak nie jest, ponieważ owoce są nie tylko źródłem witamin i błonnika, ale także – cukrów. Jeśli poważnie podchodzimy do tematu i naprawdę zależy nam na utracie wagi - powinniśmy raczej unikać tych owoców, które są bardzo kaloryczne. Należą do nich np.: winogrona, awokado czy banany. 

Na koniec to, co ciągle i mnie zastanawia. Czy rzeczywiście jeśli będziemy jeść rzadko, będzie miało pozytywny wpływ na odchudzanie? Odpowiedź wydaje się oczywista. Nie tylko ważna jest ilość posiłków, ale ich regularność. Stałe pory jedzenia pomogą utrzymać poziom glukozy we krwi. Porzućmy więc wszystkie błędne założenia o jednym czy dwóch posiłkach dziennie. O głodówkach nawet nie trzeba pisać. Nie jest to sposób na odchudzanie.

I oczywiście słowo o alkoholu, który jest... wysokokaloryczny. Oczywiście jeden czy dwa drinki nikomu nie zaszkodzą, ale jeśli chcemy naprawdę się odchudzać – powinniśmy z niego zrezygnować. W przeciwnym razie, jeśli nie będziemy potrafili zrezygnować z imprez z alkoholem, a chętnie będziemy po niego sięgać  – zaczniemy tyć, ale czy taki mieliśmy plan? 

___
Źródło: magazynfamilia.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger