czwartek, 12 lipca 2018

Pokochaj siebie!

Jeśli nie jesteś szczęśliwa ze sobą – prawdopodobnie nie będziesz szczęśliwa z nikim. Zaakceptuj siebie taką jaką jesteś – nikt nie jest doskonały, a przecież bezwarunkowa samoakceptacja nie oznacza również bezwarunkowego samozadowolenia! Jeśli kochasz siebie miłością dojrzałą i bezwarunkową – nie winisz nikogo za swoje porażki, ale dostrzegasz w nich szansę na dalszy rozwój. Zaakceptuj siebie taką jaką jesteś – a jesteś niepowtarzalna! Nie porównuj się z nikim, nie trać energii na byle co. 


Smutek, brak pewności siebie, zawstydzenie, poczucie bezwartościowości, uzależnianie oceny swojej osoby od oceny innych osób to tylko niektóre cechy charakterystyczne dla osób o niskim poczuciu własnej wartości.

Jedną z przyczyn niskiej samooceny jest brak wglądu w siebie. Osoba taka pozwala się wykorzystywać, a zdanie innych przedkłada nad swoje. Z pewnością takie zachowania powodują ból i dyskomfort. W konsekwencji osoby z niskim poczuciem własnej wartości nawet przed samym sobą ukrywają prawdę. Często swoją wrogość i frustrację kierują na innych.

Poczucie własnej wartości kształtuje się we wczesnym dzieciństwie, dlatego ogromne znaczenie ma też to w jakiej rodzinie się wychowaliśmy, czy od ludzi, którzy mieli znaczący wpływ na nasze wychowanie – rodziców, nauczycieli czy nawet przełożonych – otrzymaliśmy niekoniecznie dobre komunikaty – werbalne i niewerbalne, porównania społeczne – inni stanowią punkt odniesienia do wartościowania siebie. Ważnym elementem jest rówież aktywność własna, czyli praca nad sobą.

Oczywiście możesz uzależnić poczucie własnej wartości od stanu konta, opinii innych ludzi, ilości sukcesów – nigdy nie będziesz szczęśliwa! Dlaczego? Otóż dlatego, że zawsze będą mądrzejsi od Ciebie, piękniejsi, bogatsi. Nie da się przecież być „naj” w każdej dziedzinie. Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Uwierz w siebie i we własne siły! Rób to, co kochasz, co daje Ci przyjemność i pomaga się rozwijać. Spędzaj czas z wartościowymi i dobrymi ludźmi. Możliwie jak najdalej trzymaj się od „wampirów emocjonalnych”. Uwierz w końcu w to, że świat jest naprawdę piękny i kolorowy! Kto inny zasługuje bardziej na szczęście i sukces jak nie Ty?

Nathaniel Branden – psychoterapeuta, pisarz – wymienia sześć filarów poczucia własnej wartości, których rozwijanie przyczynia się do wzmocnienia samooceny: 

👑 Świadome życie – chęć poznania świata, gotowość do ciągłego uczenia się, analizę własnych wad i zalet, kontakt ze swoimi emocjami i wartościami,

👑 Praktyka samoakceptacji – bycie swoim przyjacielem, troszczenie się o siebie, dawanie siebie wsparcia,

👑 Praktyka odpowiedzialności – poczucie kontroli nad własnym życiem, chęć podejmowania decyzji, liczenie się z konsekwencjami,

👑 Praktyka asertywności – dbanie o własne prawa i potrzeby, umiejętność wyrażania siebie bez krzywdzenia innych,

👑 Praktyka życia celowego – umiejętność określania i realizacji priorytetów - zgodnie z własnymi potrzebami i marzeniami,

👑 Integralność osobista – życie w zgodzie z samym sobą, z własnymi wartościami, rozwój życia duchowego.

Pamiętajmy, że nieadekwatna samoocena może stanowić źródło bólu jeśli wynika z niedostatecznego samopoznania. Odkryj swoją wartość, Księżniczko!  👑 Wybierz bluzę dla siebie i ciesz się życiem! 

___
Źródło: magazynfamilia.pl
Fot.: archiwum prywatne 

8 komentarzy:

 1. Niskie poczucie własnej wartości to niestety zmora naszych czasów i takie posty są bardzo pomocne by w końcu nauczyć się czuć dobrze z samym sobą.
  Piękna bluza;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję 😊 Najpierw trzeba pokochać siebie, co wcale nie jest łatwym zadaniem... 😉

   Usuń
 2. Bardzo mądry wpis!
  Fajnie to ujełaś, sporo osób ostatnio patrzy na to co powiedzą inni, ale po co przecież to XXI wiek, ludzie bardziej powinni wierzyć w siebie i w swoje możliwości. Samoakceptacja jest bardzo ważna c:
  Pozdrawiam cieplutko.


  https://it-was-coolfern.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, dziękuję 😎 Wierzyć w siebie i spełniać swoje marzenia...

   Usuń
 3. Pamiętam okres w moim życiu, kiedy miałam ogromny problem z pewnością siebie. Cały czas porównywałam się do innych, w końcu jednak zrozumiałam, że nie tędy droga. Zaczęłam pracować nad sobą, owszem czasem popełniam jeszcze małe błędy, zapominam co jest ważne, ale zawsze staram się iść do przodu. Fajny post! Przypomniał mi parę kwestii, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję 😊 Chyba większość z nas miała kiedyś problem z pewnością siebie, na szczęście jest to problem, który można pokonać 😉

   Usuń
 4. Żyjemy w świecie gdzie nie trudno o kompleksy :/ mimo to powinniśmy starać się z nimi walczyć :) każdy jest piękny na swój sposób :) było by nudno gdyby każda z nas była tak samo szczupła, symetryczna z taką samą buzią bez krost itp ;) takie małe niedoskonałości sprawiają że jesteśmy wyjątkowe :)
  pozdrawiam

  mojaszafamodnaszafa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z tym, co napisałaś 😊 Dokładnie tak jest 😎

   Usuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger