sobota, 14 lipca 2018

Promieniowanie UVA i UVB

🌞🌞🌞 Opalanie ma wiele zalet – poprawia nastrój, pomaga walczyć z depresją, ma wpływ na wygląd naszej skóry, wspomaga produkcję witaminy D3. Jednak promieniowanie UV zdecydowanie ma więcej wad niż zalet. Może powodować przebarwienia, poparzenia oraz zmiany nowotworowe. Niekorzystnie wpływa też na kondycję włosów, przez co mogą wypadać.🌞🌞🌞 Czym jest promieniowanie UVA? Kiedy jesteśmy na nie narażeni? 🌞🌞🌞

Promieniowanie UVA wnika w głąb warstwy skóry i uszkadza włókna kolagenowe. Odpowiedzialne jest za tworzenie wolnych rodników, które prowadzą do fotostarzenia się skóry – czyli zupełnie odwrotny efekt jaki chcemy dzięki opalaniu uzyskać. Przenika ono przez chmury, szkło, naskórek - wnika w głębokie warstwy naskórka. To właśnie promieniowanie UVA emitują lampy w solariach – dlatego słusznie mówi się, że solarium jest równie szkodliwe jak kąpiele słoneczne. Promieniowanie UVA może powodować reakcje alergiczne skóry na słońce – zaczerwienienie, swędzenie.

Jak często jestem narażona na promieniowanie UVB? Czym się ono różni od UVA?

Promieniowanie UVB jest najsilniejsze latem, choć jest zatrzymywane przez chmury, szkło. Nie dociera również do głębokich warstw naskórka. Odpowiada za opaleniznę skóry, ale także może doprowadzić do zamian nowotworowych, poparzeń. Przyczynia się do także do powstawania rumienia na skórze, po opalaniu. Promieniowanie UVB dotyczy przede wszystkim powierzchniowych warstw skóry.

🌞🌞🌞 Promieniowanie UV 🌞🌞🌞

Nasza skóra starzeje się poprzez intensywne opalanie na słońcu, a nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może doprowadzić do zmian nowotworowych – raka skóry, czerniaka. Promieniowanie UV ma również niekorzystny wpływ na włosy – słońce je wysusza, stają się łamliwe, zaczynają wypadać. Najbardziej jednak narażone są włosy rozjaśnione. Im ciemniejszy kolor włosów, tym naturalna bariera przeciwsłoneczna jest silniejsza.

🌞🌞🌞 Jak się chronić? 🌞🌞🌞

Aby ochronić się przed szkodliwym wpływem promieniowania UV należy bezwzględnie stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Pamiętając przy tym, aby krem nałożyć powtórnie w przeciągu dwóch godzin, bo przez dwie godziny działa zawarty w nim filtr. Dodatkowo należy dbać odpowiednio o skórę głowy i włosy. Zdrowie jest jednak ważniejsze niż piękna, opalona skóra, dlatego warto też unikać opalania zwłaszcza w godzinach między 12.00 a 15.00 – jest to czas najsilniejszego nasłonecznienia. Pamiętajmy oczywiście też o okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu...

___
Źródło: magazynfamilia.pl
Fot.: pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger