sobota, 17 lutego 2018

Choroby przenoszone drogą płciową...

Uważaj! Oto lista chorób, którymi możesz się zarazić podczas stosunku! Choroby przenoszone drogą płciową (choroby weneryczne) mogą być wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty. Co ważne – do zakażenia może dojść nie tylko podczas tradycyjnego stosunku, ale również podczas kontaktów oralnych i analnych! W rzadszych przypadkach możliwe jest również zakażenie poprzez używanie zainfekowanych przedmiotów, np. wilgotnych ręczników, gąbek czy akcesoriów erotycznych.


Wśród czterech grup chorób przenoszonych drogą płciową, do tych wywołanych przez bakterie zaliczamy:

🌷 Rzeżączka – u kobiet przebiega zwykle bezobjawowo, ale mogą się zdarzyć bóle podbrzusza, pieczenie okolic intymnych, zaburzenia cyklu miesięcznego.
🌷 Kiła – u połowy zakażonych choroba nie daje żadnych objawów. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, krążenia, kości i stawów.
🌷 Chlamydioza – do zakażenia może dojść również poprzez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. U 75% zakażonych nie daje żadnych objawów. Nieleczona prowadzi do problemów z płodnością.
🌷 Ziarnica weneryczna pachwin (LGV) – do głównych objawów należą: owrzodzenie, pęcherzyki i grudki na narządach płciowych, wywołuje stany zapalne węzłów chłonnych, bóle stawów i ropnie.
🌷 Wrzód weneryczny – występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Podstawowy objaw to bolesne owrzodzenie na narządach płciowych, któremu towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych.
🌷 Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (NGU) – główny objaw to parcie na pęcherz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.

Choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez wirusy: 

🌻 AIDS – w fazie początkowej nie daje żadnych objawów, ale w późniejszym stadium choroby może być przyczyną zapalenia płuc, gruźlicy i nowotworów.
🌻 Opryszczka narządów płciowych – za jej rozwój odpowiedzialny jest wirus HSV-2. Główne objawy to niewielkie skupiska bolesnych pęcherzy wokół narządów płciowych lub odbytu.
🌻 Wirusowe zapalenie wątroby – zarazić się można nie tylko poprzez stosunek, ale również poprzez bezpośredni kontakt ze spermą czy wydzieliną z pochwy osoby chorej.
🌻 Kłykciny kończyste (HPV) – objawy to grudki i brodawki, które pojawiają się w okolicach odbytu i narządów płciowych. W rzadszych przypadkach kłykciny mogą występować również w jamie ustnej.
🌻 Mięczak zakaźny – objaw charakterystyczny to twarde, półprzezroczyste guzki w kolorze cielistym, perłowym albo żółtym. Guzki te wypełnione są kaszkowatą substancją.

Choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez pierwotniaki i grzyby: 

🌺 Rzęsistkowica – do podstawowych objawów należą żółto - zielone, pieniste upławy, świąd i pieczenie pochwy, ale także bóle w okolicach cewki moczowej i silne parcie na mocz.
🌺 Kandydoza narządów płciowych – główne objawy to uciążliwe swędzenie okolic intymnych, pieczenie oraz serowate upławy.

Choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez pasożyty:

🌹 Świerzb okolic intymnych  - pierwsze objawy choroby pojawiają się po pierwszym, drugim miesiącu od rozpoczęcia bytowania pasożyta w organizmie. Należą do nich przede wszystkim silny świąd skóry. Leczenie świerzbu polega na smarowaniu zarażonych miejsc specjalnymi preparatami.
🌹 Wszawica łonowa -  na włosach łonowych butuje specyficzny gatunek wszy. Leczenie polega na stosowaniu specjalnych maści, płynów i szamponów.

Ryzyko zapadnięcia na choroby weneryczne zwiększają dodatkowo: duża liczba partnerów seksualnych, niestosowanie prezerwatyw, nadużywanie substancji psychoaktywnych... Wierność jest sexi 😊 

___
Źródło: veronique 
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger