niedziela, 18 lutego 2018

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Może się wydawać, że problem dotyczy kobiet starszych, które są mniej więcej w wieku sześćdziesięciu, siedemdziesięciu lat. Jednak, jak pokazują badania – wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje u co siódmej kobiety, która ukończyła dwudziesty rok życia. Jakie są przyczyny dolegliwości, jakie są jej objawy?Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, którego nie można bagatelizować, chociaż na początku może się wydać „normalny”. Wbrew pozorom nie poprzedzają go żadne omdlenia, osłabienie organizmu itp., ale to codzienne czynności wskazują, że możemy zmagać się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dużo łatwiej jest rozpoznać problem w momencie kiedy wykonujemy czynności codzienne, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu – czyli kichanie, kaszel, wysiłek fizyczny – jeśli w tym czasie dochodzi do mimowolnego wycieku moczu, to mamy pierwszy objaw, że coś jest nie tak.

Specjaliści wyróżnili trzystopniową skalę zaawansowania choroby:
🌸 Niekontrolowany wypływ moczu, który zdarza się podczas nagłego napięcia powłok brzusznych (w jamie brzusznej szybko wzrasta ciśnienie), np. kichanie, kaszel, podnoszenie ciężkich przedmiotów, wysiłek fizyczny, śmiech;
🌸 Normalne, codzienne czynności powodują wypływ moczu, np. chodzenie po schodach, bieganie, aktywność fizyczna, wstawanie z krzesła;
🌸 Każda czynność, którą wykonujemy powoduje wypływ moczu. W najcięższych sytuacjach mocz gubiony jest także w spoczynku. W takim przypadku problemem nie jest już tylko nietrzymanie moczu, ale również jego zapach. Nie wykluczone także wtórne zakażenia.

Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu sprzyja otyłość (występuje ono cztery razy częściej u kobiet otyłych niż u szczupłych), menopauza, okres pomenopauzalny, przewlekły kaszel, ciąże i porody, ale także duża masa urodzeniowa dziecka, obniżenie narządu rodnego, częste infekcje dróg moczowych, ciężka praca fizyczna i... planie papierosów!  

Pierwotną przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest jednak poród, który powoduje bezpośrednie uszkodzenie mięśni miednicy, nerwów, uszkodzenie innych struktur, które podtrzymują miednicę (mięśni i tkanki łącznej).

Jeśli nawet wstydzimy się powiedzieć o naszym problemie lekarzowi – są metody, dzięki którym można skutecznie wyleczyć nietrzymanie moczu. Do jednej z metod najbardziej znanych i lubianych, ale przede wszystkim skutecznych w walce z dolegliwością należą ćwiczenia mięśni Kegla. Trening mięśni głębokich i dna miednicy pozwalają utrzymać pęcherz we właściwym miejscu i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu. Ćwiczenie mięśni Kegla niesie za sobą inne plusy – można ćwiczyć wszędzie – przy biurku, w autobusie, w domu. Ćwiczenie polega na tym, aby zaciskać mięśnie w taki sposób jakbyśmy chcieli zatrzymać strumień moczu. Dobrze jest ćwiczyć Mięsień Kegla trzy razy dziennie, nawet wtedy kiedy nie zmagamy się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

W przypadku kiedy jednak nie pomagają ćwiczenia, pamiętajmy, że są metody farmakologiczne. Jeśli nasilenie nietrzymania moczu mimo ćwiczeń nie ustępuje – trzeba będzie zastosować metody operacyjne. 

___
Źródło: veronique 
Fot.: pixabay.com/pl  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger